STA HOLDING ApS

Aktiv

CVR 32662773 · Anpartsselskab

Stamdata

Adresse
Mariagervej 113, c/o Farvecompagniet ApS, 8920 Randers NV
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Startdato
27/11 - 2009

Regnskaber

Likviditetsgrad Tilfredsstillende 135,4 % 2024: God 406,3 %
Afkastningsgrad Svag -0,2 % 2024: Svag -0,3 %
Soliditetsgrad God 67,2 % 2024: God 92,8 %

Vejledende indikatorer for 2025, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.

Bruttofortjeneste (1.000 kr.)
2021: -5 t.kr.20212022: -5 t.kr.20222023: -5 t.kr.20232024: -6 t.kr.20242025: -5 t.kr.2025
Årets resultat (1.000 kr.)
2021: 267 t.kr.20212022: 5 t.kr.20222023: 9 t.kr.20232024: 9 t.kr.20242025: -12 t.kr.2025
Beløb i 1.000 kr. (Ansatte: antal)
Nøgletal 2025 2024 2023 2022 2021
Bruttofortjeneste -5 -6 -5 -5 -5
Resultat af primær drift (EBIT) -5 -6 -5 -5 -5
Resultat før skat -4 12 15 17 272
Årets resultat -12 9 9 5 267
Egenkapital 1.771 1.918 2.031 2.139 2.248
Balancesum 2.636 2.066 2.129 2.186 2.364
Omsætningsaktiver 1.170 600 664 721 898
Kortfristet gæld 864 148 98 47 115
Ansatte 0 - - - 1
Se fuldt resultatregnskab og balance

Resultatopgørelse

Resultatopgørelse 2025 2024 2023 2022 2021
Bruttofortjeneste

Indtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter.

-5 -6 -5 -5 -5
Resultat af primær drift (EBIT)

Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge.

-5 -6 -5 -5 -5
Finansielle indtægter

Renteindtægter og andre finansielle indtægter.

0 0 - 22 28
Finansielle omkostninger

Renteudgifter og andre finansielle omkostninger.

- - - 0 1
Resultat før skat

Det samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra.

-4 12 15 17 272
Skat af årets resultat

Årets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat.

8 2 5 12 -
Årets resultat

Bundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden.

-12 9 9 5 267

Balance - aktiver

Balance - aktiver 2025 2024 2023 2022 2021
Finansielle anlægsaktiver

Kapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender.

1.465 1.465 1.465 1.465 1.465
Anlægsaktiver i alt

Aktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden.

1.465 1.465 1.465 1.465 1.465
Tilgodehavender

Penge, som kunder og andre skylder virksomheden.

123 548 606 658 897
Likvide beholdninger

Kontanter og bankindeståender.

1.047 52 58 63 2
Omsætningsaktiver i alt

Aktiver, der forventes omsat til penge inden for et år.

1.170 600 664 721 898
Aktiver i alt

Balancesummen - virksomhedens samlede aktiver.

2.636 2.066 2.129 2.186 2.364

Balance - passiver

Balance - passiver 2025 2024 2023 2022 2021
Virksomhedskapital

Den registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS).

125 125 125 125 125
Overført resultat

Tidligere års opsparede over- eller underskud.

1.487 1.658 1.784 1.896 2.009
Egenkapital i alt

Ejernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser.

1.771 1.918 2.031 2.139 2.248
Kortfristet gæld i alt

Gæld, der forfalder inden for et år.

864 148 98 47 115
Gældsforpligtelser i alt

Den samlede gæld - lang- og kortfristet under ét.

864 148 98 47 115

Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.

Årsrapport 2025 01.01.2025 - 31.12.2025
Hent rapport
Årsrapport 2024 01.01.2024 - 31.12.2024
Hent rapport
Årsrapport 2023 01.01.2023 - 31.12.2023
Hent rapport
Årsrapport 2022 01.01.2022 - 31.12.2022
Hent rapport
Årsrapport 2021 01.01.2021 - 31.12.2021
Hent rapport
Årsrapport 2020 01.01.2020 - 31.12.2020
Hent rapport
Årsrapport 2019 01.01.2019 - 31.12.2019
Hent rapport
Årsrapport 2018 01.01.2018 - 31.12.2018
Hent rapport
Årsrapport 2017 01.01.2017 - 31.12.2017
Hent rapport
Årsrapport 2016 01.01.2016 - 31.12.2016
Hent rapport

7 ældre årsrapporter vises ikke.

Roller og ejere

Legale ejere

Steen Albertsen Ejerandel 100 %

Direktion

Steen Albertsen Direktør · siden 27.11.2009

Stiftere

Steen Albertsen Stiftere · siden 27.11.2009

Revision

Gældende roller og legale ejere fra CVR's offentlige ejerregister. Oplysninger om reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige og vises ikke.

Ejerdiagram

Ejerdiagram med legale ejere Se hele ejerkæden visualiseret i op til 3 niveauer - helt gratis. Opret blot en bruger. Opret gratis bruger

Erhvervshistorik

26.03.2025 Adresse ændret til Mariagervej 113, 8920 Randers NV
01.01.2025 Branche ændret til Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
19.11.2020 Branche ændret til Ikke-finansielle holdingselskaber (642020)
27.11.2009 Registreret under navnet "STA HOLDING ApS"
27.11.2009 Adresse registreret: Tømrervej 6, 8920 Randers NV
27.11.2009 Branche registreret: Uoplyst (999999)
27.11.2009 Virksomheden startet

Produktionsenheder

STA HOLDING ApS

P-nr. 1015734589 · Mariagervej 113, 8920 Randers NV

Find lignende virksomheder

Kommune
RANDERS
Virksomhedsform
Anpartsselskab

Lignende virksomheder i nærheden

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 4. september 2026 15:41 · Hvorfor vises mine oplysninger?