VOGNMALEREN ApS

Aktiv

CVR 26130158 · Anpartsselskab

Stamdata

Adresse
Virkevangen 3, 8960 Randers SØ
Branche
Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling (953120)
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Startdato
4/7 - 2001
Ansatte
9
Telefon

Regnskaber

Likviditetsgrad God 168,6 % 2024: Tilfredsstillende 136,5 %
Afkastningsgrad Svag 3,7 % 2024: Svag 4,9 %
Soliditetsgrad God 57,2 % 2024: God 53,5 %

Vejledende indikatorer for 2025, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.

Bruttofortjeneste (1.000 kr.)
2021: 5.504 t.kr.20212022: 5.664 t.kr.20222023: 6.603 t.kr.20232024: 6.299 t.kr.20242025: 6.315 t.kr.2025
Årets resultat (1.000 kr.)
2021: -56 t.kr.20212022: 218 t.kr.20222023: 389 t.kr.20232024: 164 t.kr.20242025: 138 t.kr.2025
Beløb i 1.000 kr. (Ansatte: antal)
Nøgletal 2025 2024 2023 2022 2021
Bruttofortjeneste 6.315 6.299 6.603 5.664 5.504
Resultat af primær drift (EBIT) 162 225 529 278 -28
Resultat før skat 184 228 511 270 -61
Årets resultat 138 164 389 218 -56
Egenkapital 2.524 2.454 2.350 2.020 1.859
Balancesum 4.417 4.588 4.453 4.199 4.478
Omsætningsaktiver 2.991 2.690 2.463 2.069 2.241
Kortfristet gæld 1.774 1.971 1.903 1.974 2.390
Ansatte 12 11 10 11 12
Se fuldt resultatregnskab og balance

Resultatopgørelse

Resultatopgørelse 2025 2024 2023 2022 2021
Bruttofortjeneste

Indtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter.

6.315 6.299 6.603 5.664 5.504
Personaleomkostninger

Løn, pension og andre udgifter til medarbejdere.

5.681 5.526 5.633 4.968 5.134
Af- og nedskrivninger

Årets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver.

471 434 441 419 397
Resultat af primær drift (EBIT)

Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge.

162 225 529 278 -28
Finansielle indtægter

Renteindtægter og andre finansielle indtægter.

42 22 0 0 0
Finansielle omkostninger

Renteudgifter og andre finansielle omkostninger.

20 19 18 8 17
Resultat før skat

Det samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra.

184 228 511 270 -61
Skat af årets resultat

Årets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat.

46 64 122 52 -5
Årets resultat

Bundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden.

138 164 389 218 -56

Balance - aktiver

Balance - aktiver 2025 2024 2023 2022 2021
Materielle anlægsaktiver

Fx grunde, bygninger, maskiner og inventar.

1.332 1.794 1.878 2.007 2.115
Finansielle anlægsaktiver

Kapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender.

95 104 112 122 122
Anlægsaktiver i alt

Aktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden.

1.427 1.898 1.990 2.130 2.237
Varebeholdninger

Varelager - råvarer, varer under fremstilling og færdigvarer.

623 599 464 461 334
Tilgodehavender

Penge, som kunder og andre skylder virksomheden.

1.433 1.311 1.489 1.391 1.321
Likvide beholdninger

Kontanter og bankindeståender.

934 780 509 217 586
Omsætningsaktiver i alt

Aktiver, der forventes omsat til penge inden for et år.

2.991 2.690 2.463 2.069 2.241
Aktiver i alt

Balancesummen - virksomhedens samlede aktiver.

4.417 4.588 4.453 4.199 4.478

Balance - passiver

Balance - passiver 2025 2024 2023 2022 2021
Virksomhedskapital

Den registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS).

125 125 125 125 125
Overført resultat

Tidligere års opsparede over- eller underskud.

2.320 2.261 2.164 1.836 1.676
Egenkapital i alt

Ejernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser.

2.524 2.454 2.350 2.020 1.859
Hensatte forpligtelser

Sandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier.

119 164 200 205 229
Langfristet gæld

Gæld, der forfalder om mere end et år.

- - - - 0
Leverandørgæld

Skyldige beløb til leverandører.

882 1.005 718 1.097 1.058
Kortfristet gæld i alt

Gæld, der forfalder inden for et år.

1.774 1.971 1.903 1.974 2.390
Gældsforpligtelser i alt

Den samlede gæld - lang- og kortfristet under ét.

1.774 1.971 1.903 1.974 2.390

Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.

Årsrapport 2025 01.01.2025 - 31.12.2025
Hent rapport
Årsrapport 2024 01.01.2024 - 31.12.2024
Hent rapport
Årsrapport 2023 01.01.2023 - 31.12.2023
Hent rapport
Årsrapport 2022 01.01.2022 - 31.12.2022
Hent rapport
Årsrapport 2021 01.01.2021 - 31.12.2021
Hent rapport
Årsrapport 2020 01.01.2020 - 31.12.2020
Hent rapport
Årsrapport 2019 01.01.2019 - 31.12.2019
Hent rapport
Årsrapport 2018 01.01.2018 - 31.12.2018
Hent rapport
Årsrapport 2017 01.01.2017 - 31.12.2017
Hent rapport
Årsrapport 2016 01.01.2016 - 31.12.2016
Hent rapport

14 ældre årsrapporter vises ikke.

Roller og ejere

Legale ejere

John Ilsvard Jensen Ejerandel 100 %

Direktion

John Ilsvard Jensen Direktør · siden 04.07.2001

Stiftere

John Ilsvard Jensen Stiftere · siden 04.07.2001

Revision

Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab Revision · siden 23.05.2016

Gældende roller og legale ejere fra CVR's offentlige ejerregister. Oplysninger om reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige og vises ikke.

Ejerdiagram

Ejerdiagram med legale ejere Se hele ejerkæden visualiseret i op til 3 niveauer - helt gratis. Opret blot en bruger. Opret gratis bruger

Erhvervshistorik

01.01.2025 Branche ændret til Reparation og lakering af karosseri samt undervognsbehandling (953120)
01.01.2008 Branche ændret til Karosseriværksteder og autolakererier (452020)
01.01.2007 Adresse ændret til Virkevangen 3, 8960 Randers SØ
04.07.2001 Registreret under navnet "VOGNMALEREN ApS"
04.07.2001 Branche registreret: Autolakererier (502050)
04.07.2001 Virksomheden startet

Produktionsenheder

VOGNMALEREN ApS

P-nr. 1001048543 · Virkevangen 3, 8960 Randers SØ

1 historiske p-enheder vises ikke.

Find lignende virksomheder

Kommune
RANDERS
Virksomhedsform
Anpartsselskab

Lignende virksomheder i nærheden

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 16. oktober 2026 17:37 · Hvorfor vises mine oplysninger?