RAABJERG MURER af 2004 ApS
CVR 27672442 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Tøndingvej 3, 6862 Tistrup
- Branche
- Murere (439910)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 1/4 - 2004
- Ophørsdato
- 16/10 - 2017
- Ansatte
- 0
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2015/16, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2015/16 | 2014/15 | 2013/14 | 2012/13 | 2011/12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 195 | 1.102 | 1.192 | 854 | 772 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | -7 | 15 | 313 | 39 | -398 |
| Resultat før skat | -9 | -2 | 307 | 23 | -416 |
| Årets resultat | -29 | 0 | 238 | 5 | -314 |
| Egenkapital | 96 | 126 | 326 | 87 | 82 |
| Balancesum | 105 | 529 | 685 | 337 | 653 |
| Omsætningsaktiver | 105 | 499 | 682 | 316 | 548 |
| Kortfristet gæld | 9 | 404 | 360 | 249 | 571 |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2015/16 | 2014/15 | 2013/14 | 2012/13 | 2011/12 |
|---|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
195 | 1.102 | 1.192 | 854 | 772 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
202 | 1.055 | 850 | 728 | 1.028 |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
0 | 32 | 29 | 87 | 142 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
-7 | 15 | 313 | 39 | -398 |
Finansielle indtægterRenteindtægter og andre finansielle indtægter. |
- | - | 0 | 0 | - |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
2 | 17 | 7 | 16 | 18 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
-9 | -2 | 307 | 23 | -416 |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
-29 | 0 | 238 | 5 | -314 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2015/16 | 2014/15 | 2013/14 | 2012/13 | 2011/12 |
|---|---|---|---|---|---|
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
0 | 31 | 3 | 21 | 105 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
0 | 31 | 3 | 21 | 105 |
VarebeholdningerVarelager - råvarer, varer under fremstilling og færdigvarer. |
- | 0 | 25 | 25 | - |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
105 | 482 | 657 | 291 | 548 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
0 | 17 | - | - | - |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
105 | 499 | 682 | 316 | 548 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
105 | 529 | 685 | 337 | 653 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2015/16 | 2014/15 | 2013/14 | 2012/13 | 2011/12 |
|---|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
125 | 125 | 125 | 125 | 125 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
-29 | 1 | 1 | -38 | -43 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
96 | 126 | 326 | 87 | 82 |
Hensatte forpligtelserSandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier. |
- | - | - | - | 0 |
Gæld til banker (kortfristet)Kassekredit og anden kortfristet bankgæld. |
- | 0 | 46 | 92 | - |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
9 | 120 | 235 | 103 | 118 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
9 | 404 | 360 | 249 | 571 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
9 | 404 | 360 | 249 | 571 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
2 ældre årsrapporter vises ikke.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- By
- Tistrup
- Kommune
- VARDE
- Branche
- Murere
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 1. september 2026 04:55 · Hvorfor vises mine oplysninger?