PLANTEAVLSKONSULENTEN ApS
CVR 28860366 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Niels Finsensvej 20, 7100 Vejle
- Branche
- Landbrugskonsulenters aktiviteter (749910)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 23/6 - 2005
- Ophørsdato
- 14/1 - 2025
- Ansatte
- 4
- Kontakt
- Vises ikke - virksomheden er reklamebeskyttet.
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2022/23, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 2.955 | 2.813 | 2.689 | 2.558 | 1.902 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | 706 | 729 | 737 | 614 | 412 |
| Resultat før skat | 608 | 727 | 732 | 607 | 402 |
| Årets resultat | 452 | 567 | 571 | 470 | 316 |
| Egenkapital | 1.890 | 1.638 | 1.271 | 1.070 | 816 |
| Balancesum | 3.428 | 3.700 | 2.876 | 2.579 | 1.557 |
| Omsætningsaktiver | 3.195 | 3.366 | 2.692 | - | - |
| Kortfristet gæld | 1.391 | 1.909 | 1.410 | 1.331 | 656 |
| Ansatte | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
2.955 | 2.813 | 2.689 | 2.558 | 1.902 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
2.239 | 2.036 | 1.901 | 1.864 | 1.421 |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
- | - | - | 9 | 7 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
706 | 729 | 737 | 614 | 412 |
Finansielle indtægterRenteindtægter og andre finansielle indtægter. |
2 | - | - | 0 | 0 |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
100 | 2 | 6 | 7 | 10 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
608 | 727 | 732 | 607 | 402 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
156 | 160 | 161 | - | - |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
452 | 567 | 571 | 470 | 316 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
0 | 0 | 0 | - | - |
Finansielle anlægsaktiverKapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender. |
234 | 334 | 184 | 46 | 46 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
234 | 334 | 184 | 46 | 46 |
VarebeholdningerVarelager - råvarer, varer under fremstilling og færdigvarer. |
1.043 | 1.004 | 340 | 201 | 86 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
1.979 | 1.687 | 1.496 | 1.898 | 735 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
173 | 675 | 856 | 435 | 691 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
3.195 | 3.366 | 2.692 | - | - |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
3.428 | 3.700 | 2.876 | 2.579 | 1.557 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
208 | 208 | 208 | 208 | 208 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
181 | 1.229 | 862 | 492 | 392 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
1.890 | 1.638 | 1.271 | 1.070 | 816 |
Hensatte forpligtelserSandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier. |
148 | 153 | 195 | 34 | 41 |
Langfristet gældGæld, der forfalder om mere end et år. |
- | - | 0 | 144 | 45 |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
680 | 1.280 | 508 | 290 | 160 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
1.391 | 1.909 | 1.410 | 1.331 | 656 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
1.391 | 1.909 | 1.410 | 1.475 | 700 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
9 ældre årsrapporter vises ikke.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- By
- Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 9. november 2026 00:29 · Hvorfor vises mine oplysninger?