Lin Huse ApS
CVR 29509174 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Stourupvej 4, 7130 Juelsminde
- Branche
- Fremstilling af bygningstømmer og snedkeriartikler i øvrigt (162300)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 10/4 - 2006
- Ophørsdato
- 21/4 - 2022
- Ansatte
- 1
- Kontakt
- Vises ikke - virksomheden er reklamebeskyttet.
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2020, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -49 | 88 | 2.439 | 2.403 | 1.438 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | -49 | 80 | 1.363 | 1.727 | 672 |
| Resultat før skat | -53 | 69 | 1.199 | 1.502 | 432 |
| Årets resultat | -41 | 47 | 975 | 1.172 | 336 |
| Egenkapital | 3 | 44 | 3.525 | 2.550 | 1.379 |
| Balancesum | 308 | 411 | 4.764 | 14.802 | 13.671 |
| Omsætningsaktiver | 308 | 411 | 4.705 | 3.796 | 2.309 |
| Kortfristet gæld | 8 | 70 | 851 | 3.467 | 3.506 |
| Ansatte | - | 0 | 2 | 2 | 1 |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
-49 | 88 | 2.439 | 2.403 | 1.438 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
0 | 2 | 670 | 360 | 281 |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
- | 0 | 181 | 183 | 305 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
-49 | 80 | 1.363 | 1.727 | 672 |
Finansielle indtægterRenteindtægter og andre finansielle indtægter. |
- | - | - | - | 0 |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
3 | 11 | 164 | 225 | 241 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
-53 | 69 | 1.199 | 1.502 | 432 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
-12 | 22 | 224 | 330 | 96 |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
-41 | 47 | 975 | 1.172 | 336 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
- | - | 0 | 10.948 | 11.310 |
Finansielle anlægsaktiverKapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender. |
- | 0 | 60 | 58 | 52 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
- | 0 | 60 | 11.006 | 11.362 |
VarebeholdningerVarelager - råvarer, varer under fremstilling og færdigvarer. |
- | 0 | 159 | 95 | 94 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
289 | 365 | 3.961 | 3.701 | 1.122 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
19 | 46 | 585 | 0 | 1.093 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
308 | 411 | 4.705 | 3.796 | 2.309 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
308 | 411 | 4.764 | 14.802 | 13.671 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
125 | 125 | 125 | 125 | 125 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
-122 | -81 | 0 | 2.425 | 1.254 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
3 | 44 | 3.525 | 2.550 | 1.379 |
Hensatte forpligtelserSandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier. |
298 | 298 | 388 | 86 | 51 |
Langfristet gældGæld, der forfalder om mere end et år. |
- | - | 0 | 8.698 | 8.735 |
Gæld til banker (kortfristet)Kassekredit og anden kortfristet bankgæld. |
- | - | 0 | 1.317 | 398 |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
8 | 35 | 639 | 885 | 1.782 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
8 | 70 | 851 | 3.467 | 3.506 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
8 | 70 | 851 | 12.165 | 12.241 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
5 ældre årsrapporter vises ikke.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- Kommune
- HEDENSTED
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 5. september 2026 09:41 · Hvorfor vises mine oplysninger?