TANTECH ApS
CVR 30070194 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Mastruphøj 71, 9530 Støvring
- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 27/11 - 2006
- Ophørsdato
- 2/10 - 2025
- Ansatte
- 1
- Telefon
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2023/24, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -44 | 904 | 628 | 800 | 748 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | -44 | 248 | -49 | 151 | 119 |
| Resultat før skat | -45 | 249 | -51 | 149 | 115 |
| Årets resultat | -35 | 193 | -41 | 114 | 88 |
| Egenkapital | 184 | 413 | 220 | 340 | 296 |
| Balancesum | 303 | 556 | 426 | 564 | 686 |
| Omsætningsaktiver | 303 | 556 | - | - | - |
| Kortfristet gæld | 119 | 98 | 206 | 189 | 367 |
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 |
|---|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
-44 | 904 | 628 | 800 | 748 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
0 | 656 | 677 | 649 | 629 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
-44 | 248 | -49 | 151 | 119 |
Finansielle indtægterRenteindtægter og andre finansielle indtægter. |
0 | 1 | 1 | 0 | - |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
1 | 0 | 3 | 3 | 3 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
-45 | 249 | -51 | 149 | 115 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
-10 | 56 | - | - | - |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
-35 | 193 | -41 | 114 | 88 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 |
|---|---|---|---|---|---|
Finansielle anlægsaktiverKapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender. |
- | 0 | 6 | 6 | 6 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
- | 0 | 6 | 6 | 6 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
11 | 199 | 411 | 348 | 299 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
292 | 358 | 9 | 210 | 380 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
303 | 556 | - | - | - |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
303 | 556 | 426 | 564 | 686 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 |
|---|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
125 | 125 | 125 | 125 | 125 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
59 | 95 | 95 | 135 | 101 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
184 | 413 | 220 | 340 | 296 |
Langfristet gældGæld, der forfalder om mere end et år. |
0 | 46 | 0 | 35 | 23 |
Gæld til banker (kortfristet)Kassekredit og anden kortfristet bankgæld. |
0 | 6 | 29 | 23 | - |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
10 | 22 | 28 | 37 | 38 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
119 | 98 | 206 | 189 | 367 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
119 | 144 | 206 | 224 | 390 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
8 ældre årsrapporter vises ikke.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- By
- Støvring
- Kommune
- REBILD
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 14. oktober 2026 00:43 · Hvorfor vises mine oplysninger?