CITY KROEN ApS
CVR 31059178 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Gammeltorv 8, 6., c/o Burgers & Bar, 1457 København K
- Branche
- Restauranter (561010)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 14/11 - 2007
- Ophørsdato
- 17/11 - 2020
- Ansatte
- 19
- Kontakt
- Vises ikke - virksomheden er reklamebeskyttet.
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2019/20, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2019/20 | 2018/19 | 2017/18 | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 2.271 | -34 | -5 | -46 | -2 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | 1.916 | -1.254 | - | - | -2 |
| Resultat før skat | 1.882 | -1.315 | -1.228 | 78 | 125 |
| Årets resultat | 1.468 | -1.025 | -958 | 61 | 98 |
| Egenkapital | 568 | -900 | -510 | 447 | 386 |
| Balancesum | 955 | 982 | 381 | 1.546 | 1.515 |
| Omsætningsaktiver | 955 | 636 | 381 | 913 | 678 |
| Kortfristet gæld | 19 | 1.660 | 5 | - | 0 |
| Ansatte | 1 | 3 | 1 | - | - |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2019/20 | 2018/19 | 2017/18 | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
2.271 | -34 | -5 | -46 | -2 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
355 | 1.167 | - | - | - |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
0 | 53 | - | - | - |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
1.916 | -1.254 | - | - | -2 |
Finansielle indtægterRenteindtægter og andre finansielle indtægter. |
- | 0 | 53 | 177 | 128 |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
34 | 61 | 1.276 | 53 | 1 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
1.882 | -1.315 | -1.228 | 78 | 125 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
414 | -289 | -270 | 17 | 28 |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
1.468 | -1.025 | -958 | 61 | 98 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2019/20 | 2018/19 | 2017/18 | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|---|---|---|
Immaterielle anlægsaktiverFx goodwill, udviklingsprojekter og rettigheder. |
0 | 115 | - | - | - |
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
0 | 232 | - | - | - |
Finansielle anlægsaktiverKapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender. |
- | - | 0 | 633 | 837 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
0 | 346 | 0 | 633 | 837 |
VarebeholdningerVarelager - råvarer, varer under fremstilling og færdigvarer. |
0 | 52 | - | - | - |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
0 | 441 | 270 | 739 | 635 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
955 | 142 | 111 | 174 | 42 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
955 | 636 | 381 | 913 | 678 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
955 | 982 | 381 | 1.546 | 1.515 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2019/20 | 2018/19 | 2017/18 | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
125 | 125 | 125 | 125 | 125 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
443 | -1.025 | -635 | 322 | 261 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
568 | -900 | -510 | 447 | 386 |
Hensatte forpligtelserSandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier. |
121 | 4 | - | - | - |
Langfristet gældGæld, der forfalder om mere end et år. |
248 | 218 | 887 | 1.099 | 1.129 |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
10 | 64 | - | - | - |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
19 | 1.660 | 5 | - | 0 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
267 | 1.879 | 891 | 1.099 | 1.129 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
3 ældre årsrapporter vises ikke.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- Kommune
- KØBENHAVN
- Branche
- Restauranter
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 31. august 2026 12:53 · Hvorfor vises mine oplysninger?