VIBRATION SOLUTIONS EUROPE ApS
CVR 31252245 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Klostervej 62, 8680 Ry
- Branche
- Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466900)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 1/1 - 2008
- Ophørsdato
- 4/10 - 2019
- Ansatte
- 1
- Kontakt
- Vises ikke - virksomheden er reklamebeskyttet.
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2018, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 58 | 25 | 86 | 55 | 184 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | 58 | -34 | 26 | -9 | 117 |
| Resultat før skat | 71 | -36 | 21 | -13 | - |
| Årets resultat | 71 | -50 | 17 | 12 | 84 |
| Egenkapital | 93 | 22 | 71 | 55 | 66 |
| Balancesum | 518 | 504 | 550 | 377 | 264 |
| Omsætningsaktiver | 518 | 501 | 547 | 373 | 260 |
| Kortfristet gæld | 425 | 483 | 479 | 322 | 197 |
| Ansatte | 0 | 1 | - | - | - |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 |
|---|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
58 | 25 | 86 | 55 | 184 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
0 | 59 | 60 | 64 | 67 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
58 | -34 | 26 | -9 | 117 |
Finansielle indtægterRenteindtægter og andre finansielle indtægter. |
13 | 1 | 11 | - | - |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
- | - | - | 4 | - |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
71 | -36 | 21 | -13 | - |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
- | - | - | - | 28 |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
71 | -50 | 17 | 12 | 84 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 |
|---|---|---|---|---|---|
Finansielle anlægsaktiverKapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender. |
0 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
0 | 4 | 4 | 4 | 4 |
VarebeholdningerVarelager - råvarer, varer under fremstilling og færdigvarer. |
0 | 220 | 394 | 311 | 183 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
2 | 121 | 68 | 40 | 18 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
516 | 160 | 85 | 23 | 59 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
518 | 501 | 547 | 373 | 260 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
518 | 504 | 550 | 377 | 264 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 |
|---|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
125 | 125 | 125 | 125 | 125 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
-32 | -103 | -54 | -70 | -59 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
93 | 22 | 71 | 55 | 66 |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
0 | 34 | 29 | 0 | 3 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
425 | 483 | 479 | 322 | 197 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
425 | 483 | 479 | 322 | 197 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
1 ældre årsrapporter vises ikke.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- By
- Ry
- Kommune
- SKANDERBORG
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 2. september 2026 17:20 · Hvorfor vises mine oplysninger?