STAUN HOLDING ApS

Aktiv

CVR 31283701 · Anpartsselskab

Stamdata

Adresse
Bjerggade 13, 2., 4600 Køge
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Startdato
5/3 - 2008

Regnskaber

Likviditetsgrad God 859 % 2024: God 723,4 %
Afkastningsgrad Svag 1,2 % 2024: Svag 0,5 %
Soliditetsgrad God 88,2 % 2024: God 85,8 %

Vejledende indikatorer for 2025, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.

Bruttofortjeneste (1.000 kr.)
2021: 1.665 t.kr.20212022: 937 t.kr.20222023: 376 t.kr.20232024: 73 t.kr.20242025: 201 t.kr.2025
Årets resultat (1.000 kr.)
2021: 2.351 t.kr.20212022: 569 t.kr.20222023: 266 t.kr.20232024: 182 t.kr.20242025: 1.645 t.kr.2025
Beløb i 1.000 kr. (Ansatte: antal)
Nøgletal 2025 2024 2023 2022 2021
Bruttofortjeneste 201 73 376 937 1.665
Resultat af primær drift (EBIT) 201 73 376 937 1.665
Resultat før skat 1.998 207 388 687 2.953
Årets resultat 1.645 182 266 569 2.351
Egenkapital 14.499 12.854 12.672 12.406 11.743
Balancesum 16.445 14.985 16.429 16.775 17.347
Omsætningsaktiver 4.650 3.255 5.003 1.899 3.084
Kortfristet gæld 541 450 1.827 2.265 3.246
Ansatte 0 1 0 0 0
Se fuldt resultatregnskab og balance

Resultatopgørelse

Resultatopgørelse 2025 2024 2023 2022 2021
Bruttofortjeneste

Indtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter.

201 73 376 937 1.665
Af- og nedskrivninger

Årets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver.

- - - - 0
Resultat af primær drift (EBIT)

Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge.

201 73 376 937 1.665
Finansielle indtægter

Renteindtægter og andre finansielle indtægter.

30 51 15 35 34
Finansielle omkostninger

Renteudgifter og andre finansielle omkostninger.

69 81 82 38 30
Resultat før skat

Det samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra.

1.998 207 388 687 2.953
Skat af årets resultat

Årets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat.

353 25 122 118 602
Årets resultat

Bundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden.

1.645 182 266 569 2.351

Balance - aktiver

Balance - aktiver 2025 2024 2023 2022 2021
Materielle anlægsaktiver

Fx grunde, bygninger, maskiner og inventar.

6.878 6.878 6.878 11.166 11.166
Finansielle anlægsaktiver

Kapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender.

4.917 4.853 4.549 3.711 3.096
Anlægsaktiver i alt

Aktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden.

11.795 11.731 11.426 14.877 14.262
Tilgodehavender

Penge, som kunder og andre skylder virksomheden.

2.607 2.389 3.524 1.530 2.005
Likvide beholdninger

Kontanter og bankindeståender.

2.043 866 1.480 369 1.079
Omsætningsaktiver i alt

Aktiver, der forventes omsat til penge inden for et år.

4.650 3.255 5.003 1.899 3.084
Aktiver i alt

Balancesummen - virksomhedens samlede aktiver.

16.445 14.985 16.429 16.775 17.347

Balance - passiver

Balance - passiver 2025 2024 2023 2022 2021
Virksomhedskapital

Den registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS).

125 125 125 125 125
Overført resultat

Tidligere års opsparede over- eller underskud.

12.741 11.529 11.445 11.293 10.630
Egenkapital i alt

Ejernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser.

14.499 12.854 12.672 12.406 11.743
Langfristet gæld

Gæld, der forfalder om mere end et år.

1.404 1.681 1.930 2.105 2.357
Leverandørgæld

Skyldige beløb til leverandører.

24 14 11 14 13
Kortfristet gæld i alt

Gæld, der forfalder inden for et år.

541 450 1.827 2.265 3.246
Gældsforpligtelser i alt

Den samlede gæld - lang- og kortfristet under ét.

1.946 2.131 3.757 4.369 5.603

Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.

Årsrapport 2025 01.01.2025 - 31.12.2025
Hent rapport
Årsrapport 2024 01.01.2024 - 31.12.2024
Hent rapport
Årsrapport 2023 01.01.2023 - 31.12.2023
Hent rapport
Årsrapport 2022 01.01.2022 - 31.12.2022
Hent rapport
Årsrapport 2021 01.01.2021 - 31.12.2021
Hent rapport
Årsrapport 2020 01.01.2020 - 31.12.2020
Hent rapport
Årsrapport 2019 01.01.2019 - 31.12.2019
Hent rapport
Årsrapport 2018 01.01.2018 - 31.12.2018
Hent rapport
Årsrapport 2017 01.01.2017 - 31.12.2017
Hent rapport
Årsrapport 2016 01.01.2016 - 31.12.2016
Hent rapport

8 ældre årsrapporter vises ikke.

Roller og ejere

Legale ejere

Leif Per Staun Ejerandel 100 %

Direktion

Leif Per Staun Direktør · siden 05.03.2008

Stiftere

Leif Per Staun Stiftere · siden 05.03.2008

Gældende roller og legale ejere fra CVR's offentlige ejerregister. Oplysninger om reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige og vises ikke.

Ejerdiagram

Ejerdiagram med legale ejere Se hele ejerkæden visualiseret i op til 3 niveauer - helt gratis. Opret blot en bruger. Opret gratis bruger

Erhvervshistorik

01.01.2025 Branche ændret til Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
25.10.2021 Adresse ændret til Bjerggade 13, 2., 4600 Køge
19.12.2019 Adresse ændret til Bjerggade 13, 2., 4600 Køge
07.11.2018 Adresse ændret til Bjerggade 13, 2., 4600 Køge
08.04.2010 Branche ændret til Ikke-finansielle holdingselskaber (642020)
06.03.2008 Navn ændret til "STAUN HOLDING ApS"
05.03.2008 Registreret under navnet "L. STAUN HOLDING ApS"
05.03.2008 Adresse registreret: Strandvejen 4, 4600 Køge
05.03.2008 Branche registreret: Uoplyst (999999)
05.03.2008 Virksomheden startet

Produktionsenheder

STAUN HOLDING ApS

P-nr. 1014261288 · Bjerggade 13, 2., 4600 Køge

Find lignende virksomheder

Kommune
KØGE
Virksomhedsform
Anpartsselskab

Lignende virksomheder i nærheden

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 1. september 2026 02:53 · Hvorfor vises mine oplysninger?