MODUS MANAGEMENT HOLDING ApS
CVR 31364256 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Haraldslundvej 61, c/o Elsebeth Grue Enggaard, 2800 Kongens Lyngby
- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 4/4 - 2008
- Ophørsdato
- 30/3 - 2026
- Kontakt
- Vises ikke - virksomheden er reklamebeskyttet.
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2024, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -17 | -18 | -18 | -16 | -16 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | -17 | -18 | -18 | -16 | -16 |
| Resultat før skat | -4 | 90 | -161 | 80 | -34 |
| Årets resultat | -4 | 93 | -161 | 83 | -36 |
| Egenkapital | 437 | 442 | 348 | 509 | 426 |
| Balancesum | 905 | 888 | 785 | 951 | 849 |
| Omsætningsaktiver | 385 | 358 | 319 | 427 | 421 |
| Kortfristet gæld | 467 | 446 | 436 | 442 | 423 |
| Ansatte | 0 | - | - | - | - |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
-17 | -18 | -18 | -16 | -16 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
-17 | -18 | -18 | -16 | -16 |
Finansielle indtægterRenteindtægter og andre finansielle indtægter. |
35 | 57 | 24 | 37 | 35 |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
12 | 14 | 108 | 37 | 12 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
-4 | 90 | -161 | 80 | -34 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
0 | -4 | - | - | - |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
-4 | 93 | -161 | 83 | -36 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
Finansielle anlægsaktiverKapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender. |
519 | 530 | 466 | 524 | 428 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
519 | 530 | 466 | 524 | 428 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
1 | 5 | 0 | 15 | 3 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
97 | 99 | 24 | 39 | 54 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
385 | 358 | 319 | 427 | 421 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
905 | 888 | 785 | 951 | 849 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
125 | 125 | 125 | 125 | 125 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
293 | 287 | 223 | 360 | 301 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
437 | 442 | 348 | 509 | 426 |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
14 | 14 | 14 | 13 | 12 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
467 | 446 | 436 | 442 | 423 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
467 | 446 | 436 | 442 | 423 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
7 ældre årsrapporter vises ikke.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- Kommune
- GLADSAXE
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 31. august 2026 15:02 · Hvorfor vises mine oplysninger?