BSA HANDEL II ApS

Aktiv

CVR 31627605 · Anpartsselskab

Stamdata

Adresse
Rugvænget 19A, 8500 Grenaa
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Startdato
2/7 - 2008
Telefon
E-mail

Regnskaber

Likviditetsgrad God 6.160,1 % 2023/24: God 275,8 %
Afkastningsgrad Svag -0,1 %
Soliditetsgrad God 62,8 % 2023/24: God 69 %

Vejledende indikatorer for 2024/25, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.

Bruttofortjeneste (1.000 kr.)
2020/21: -38 t.kr.2020/212021/22: -39 t.kr.2021/222022/23: -37 t.kr.2022/232023/24: -37 t.kr.2023/242024/25: -31 t.kr.2024/25
Årets resultat (1.000 kr.)
2020/21: 8.072 t.kr.2020/212021/22: -3.856 t.kr.2021/222022/23: 3.313 t.kr.2022/232023/24: 6.576 t.kr.2023/242024/25: -13.354 t.kr.2024/25
Beløb i 1.000 kr. (Ansatte: antal)
Nøgletal 2024/25 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21
Bruttofortjeneste -31 -37 -37 -39 -38
Resultat af primær drift (EBIT) -31 - - -39 -
Resultat før skat -13.371 8.323 4.144 -5.090 10.198
Årets resultat -13.354 6.576 3.313 -3.856 8.072
Egenkapital 29.031 47.384 45.808 42.495 46.350
Balancesum 46.255 68.628 59.303 56.090 61.215
Omsætningsaktiver 36.403 58.585 49.642 46.525 51.772
Kortfristet gæld 591 21.244 13.495 13.595 14.864
Ansatte 0 0 0 1 -
Se fuldt resultatregnskab og balance

Resultatopgørelse

Resultatopgørelse 2024/25 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21
Bruttofortjeneste

Indtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter.

-31 -37 -37 -39 -38
Personaleomkostninger

Løn, pension og andre udgifter til medarbejdere.

- - - 0 -
Resultat af primær drift (EBIT)

Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge.

-31 - - -39 -
Finansielle indtægter

Renteindtægter og andre finansielle indtægter.

3.640 8.048 4.158 -4.903 10.075
Finansielle omkostninger

Renteudgifter og andre finansielle omkostninger.

5.095 - - - -
Resultat før skat

Det samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra.

-13.371 8.323 4.144 -5.090 10.198
Skat af årets resultat

Årets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat.

-17 1.747 831 -1.235 2.126
Årets resultat

Bundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden.

-13.354 6.576 3.313 -3.856 8.072

Balance - aktiver

Balance - aktiver 2024/25 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21
Finansielle anlægsaktiver

Kapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender.

9.852 10.043 9.661 9.565 9.442
Anlægsaktiver i alt

Aktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden.

9.852 10.043 9.661 9.565 9.442
Tilgodehavender

Penge, som kunder og andre skylder virksomheden.

7.796 16.808 11.258 10.049 6.946
Likvide beholdninger

Kontanter og bankindeståender.

461 98 97 581 721
Omsætningsaktiver i alt

Aktiver, der forventes omsat til penge inden for et år.

36.403 58.585 49.642 46.525 51.772
Aktiver i alt

Balancesummen - virksomhedens samlede aktiver.

46.255 68.628 59.303 56.090 61.215

Balance - passiver

Balance - passiver 2024/25 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21
Virksomhedskapital

Den registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS).

500 500 500 500 500
Overført resultat

Tidligere års opsparede over- eller underskud.

19.688 41.884 40.308 41.995 45.850
Egenkapital i alt

Ejernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser.

29.031 47.384 45.808 42.495 46.350
Hensatte forpligtelser

Sandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier.

- 0 0 0 0
Langfristet gæld

Gæld, der forfalder om mere end et år.

16.634 - - - -
Leverandørgæld

Skyldige beløb til leverandører.

31 31 31 31 31
Kortfristet gæld i alt

Gæld, der forfalder inden for et år.

591 21.244 13.495 13.595 14.864
Gældsforpligtelser i alt

Den samlede gæld - lang- og kortfristet under ét.

17.224 21.244 13.495 13.595 14.864

Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.

Årsrapport 2024/25 01.07.2024 - 30.06.2025
Hent rapport
Årsrapport 2023/24 01.07.2023 - 30.06.2024
Hent rapport
Årsrapport 2022/23 01.07.2022 - 30.06.2023
Hent rapport
Årsrapport 2021/22 01.07.2021 - 30.06.2022
Hent rapport
Årsrapport 2020/21 01.07.2020 - 30.06.2021
Hent rapport
Årsrapport 2019/20 01.07.2019 - 30.06.2020
Hent rapport
Årsrapport 2018/19 01.07.2018 - 30.06.2019
Hent rapport
Årsrapport 2017/18 01.07.2017 - 30.06.2018
Hent rapport
Årsrapport 2016/17 01.07.2016 - 30.06.2017
Hent rapport
Årsrapport 2015/16 01.07.2015 - 30.06.2016
Hent rapport

8 ældre årsrapporter vises ikke.

Roller og ejere

Legale ejere

BS 50 HOLDING ApS Ejerandel 33,33 %
S 77 HOLDING ApS Ejerandel 25 %
R 80 HOLDING ApS Ejerandel 25 %

Direktion

Bente Andersen Direktør · siden 19.11.2020
Børge Simon Andersen Direktør · siden 11.12.2018

Revision

Gældende roller og legale ejere fra CVR's offentlige ejerregister. Oplysninger om reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige og vises ikke.

Ejerdiagram

Ejerdiagram med legale ejere Se hele ejerkæden visualiseret i op til 3 niveauer - helt gratis. Opret blot en bruger. Opret gratis bruger

Erhvervshistorik

01.01.2025 Branche ændret til Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
16.02.2009 Branche ændret til Ikke-finansielle holdingselskaber (642020)
29.10.2008 Adresse ændret til Rugvænget 19A, 8500 Grenaa
02.07.2008 Registreret under navnet "BSA HANDEL II ApS"
02.07.2008 Adresse registreret: Østergade 2, 8500 Grenaa
02.07.2008 Branche registreret: Uoplyst (999999)
02.07.2008 Virksomheden startet

Produktionsenheder

BSA HANDEL II ApS

P-nr. 1014650039 · Rugvænget 19A, 8500 Grenaa

Find lignende virksomheder

Kommune
NORDDJURS
Virksomhedsform
Anpartsselskab

Lignende virksomheder i nærheden

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 31. august 2026 19:55 · Hvorfor vises mine oplysninger?