LB STÅL ApS
CVR 32088503 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Bybjergvej 60, 4230 Skælskør
- Branche
- Anden teknisk rådgivning (711290)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 16/3 - 2009
- Ophørsdato
- 8/2 - 2024
- Ansatte
- 1
- Telefon
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2022, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -7 | 16 | 202 | 83 | 633 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | -60 | -31 | 161 | -57 | -24 |
| Resultat før skat | -65 | -36 | 159 | -60 | -31 |
| Årets resultat | -78 | -28 | 124 | -47 | -25 |
| Egenkapital | 455 | 533 | 562 | 438 | 593 |
| Balancesum | 504 | 583 | 676 | 561 | 935 |
| Omsætningsaktiver | 504 | 530 | 576 | 419 | 738 |
| Kortfristet gæld | 49 | 50 | 115 | 123 | 342 |
| Ansatte | 0 | - | 0 | 1 | 1 |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
-7 | 16 | 202 | 83 | 633 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
- | - | 0 | 85 | 505 |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
53 | 47 | 42 | 55 | 151 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
-60 | -31 | 161 | -57 | -24 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
-65 | -36 | 159 | -60 | -31 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
13 | -8 | 35 | -13 | -7 |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
-78 | -28 | 124 | -47 | -25 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
Immaterielle anlægsaktiverFx goodwill, udviklingsprojekter og rettigheder. |
0 | - | 0 | 0 | 0 |
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
0 | 53 | 100 | 142 | 197 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
0 | 53 | 100 | 142 | 197 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
27 | 118 | 465 | 205 | 180 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
477 | 412 | 111 | 214 | 559 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
504 | 530 | 576 | 419 | 738 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
504 | 583 | 676 | 561 | 935 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
125 | 125 | 125 | 125 | 125 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
212 | 408 | 437 | 313 | 360 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
455 | 533 | 562 | 438 | 593 |
Hensatte forpligtelserSandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier. |
- | - | - | - | 0 |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
20 | 20 | 26 | 61 | 31 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
49 | 50 | 115 | 123 | 342 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
49 | 50 | 115 | 123 | 342 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
4 ældre årsrapporter vises ikke.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- By
- Skælskør
- Kommune
- SLAGELSE
- Branche
- Anden teknisk rådgivning
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 3. september 2026 17:15 · Hvorfor vises mine oplysninger?