Marla Holding ApS

Aktiv

CVR 32148050 · Anpartsselskab

Stamdata

Adresse
Åstræde 6, 4600 Køge
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Startdato
1/5 - 2009

Regnskaber

Likviditetsgrad Tilfredsstillende 108,2 % 2024: Tilfredsstillende 104,9 %
Afkastningsgrad Svag -0,3 % 2024: Svag -0,5 %
Soliditetsgrad God 46,1 % 2024: God 59 %

Vejledende indikatorer for 2025, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.

Bruttofortjeneste (1.000 kr.)
2021: -1 t.kr.20212022: -10 t.kr.20222023: -25 t.kr.20232024: -11 t.kr.20242025: -11 t.kr.2025
Årets resultat (1.000 kr.)
2021: 245 t.kr.20212022: 1.795 t.kr.20222023: -373 t.kr.20232024: -403 t.kr.20242025: 118 t.kr.2025
Beløb i 1.000 kr. (Ansatte: antal)
Nøgletal 2025 2024 2023 2022 2021
Omsætning - - - 0 0
Bruttofortjeneste -11 -11 -25 -10 -1
Resultat af primær drift (EBIT) -11 -11 -25 -10 -1
Resultat før skat 125 -395 -365 1.797 243
Årets resultat 118 -403 -373 1.795 245
Egenkapital 1.696 1.292 1.695 2.088 343
Balancesum 3.682 2.192 1.988 2.499 409
Omsætningsaktiver 2.148 944 1.464 201 0
Kortfristet gæld 1.986 900 293 411 65
Ansatte 1 1 0 0 1
Se fuldt resultatregnskab og balance

Resultatopgørelse

Resultatopgørelse 2025 2024 2023 2022 2021
Omsætning

Virksomhedens samlede salg i regnskabsåret. Mange mindre selskaber udelader omsætningen og viser i stedet bruttofortjenesten.

- - - 0 0
Bruttofortjeneste

Indtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter.

-11 -11 -25 -10 -1
Personaleomkostninger

Løn, pension og andre udgifter til medarbejdere.

0 - - - -
Resultat af primær drift (EBIT)

Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge.

-11 -11 -25 -10 -1
Finansielle indtægter

Renteindtægter og andre finansielle indtægter.

173 84 59 1.922 -
Finansielle omkostninger

Renteudgifter og andre finansielle omkostninger.

- - - 6 3
Resultat før skat

Det samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra.

125 -395 -365 1.797 243
Skat af årets resultat

Årets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat.

8 8 8 2 -2
Årets resultat

Bundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden.

118 -403 -373 1.795 245

Balance - aktiver

Balance - aktiver 2025 2024 2023 2022 2021
Finansielle anlægsaktiver

Kapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender.

1.534 1.248 523 2.298 409
Anlægsaktiver i alt

Aktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden.

1.534 1.248 523 2.298 409
Tilgodehavender

Penge, som kunder og andre skylder virksomheden.

2.142 848 1.329 43 0
Likvide beholdninger

Kontanter og bankindeståender.

6 96 135 158 -
Omsætningsaktiver i alt

Aktiver, der forventes omsat til penge inden for et år.

2.148 944 1.464 201 0
Aktiver i alt

Balancesummen - virksomhedens samlede aktiver.

3.682 2.192 1.988 2.499 409

Balance - passiver

Balance - passiver 2025 2024 2023 2022 2021
Virksomhedskapital

Den registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS).

125 125 125 125 125
Overført resultat

Tidligere års opsparede over- eller underskud.

1.571 1.167 1.990 2.048 65
Egenkapital i alt

Ejernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser.

1.696 1.292 1.695 2.088 343
Leverandørgæld

Skyldige beløb til leverandører.

6 6 6 5 -
Kortfristet gæld i alt

Gæld, der forfalder inden for et år.

1.986 900 293 411 65
Gældsforpligtelser i alt

Den samlede gæld - lang- og kortfristet under ét.

1.986 900 293 411 65

Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.

Årsrapport 2025 01.01.2025 - 31.12.2025
Hent rapport
Årsrapport 2024 01.01.2024 - 31.12.2024
Hent rapport
Årsrapport 2023 01.01.2023 - 31.12.2023
Hent rapport
Årsrapport 2022 01.01.2022 - 31.12.2022
Hent rapport
Årsrapport 2021 01.01.2021 - 31.12.2021
Hent rapport
Årsrapport 2020 01.10.2020 - 31.12.2020
Hent rapport
Årsrapport 2019/20 01.10.2019 - 30.09.2020
Hent rapport
Årsrapport 2018/19 01.10.2018 - 30.09.2019
Hent rapport
Årsrapport 2017/18 01.10.2017 - 30.09.2018
Hent rapport
Årsrapport 2016/17 01.10.2016 - 30.09.2017
Hent rapport

7 ældre årsrapporter vises ikke.

Roller og ejere

Legale ejere

Morten Lambæk Jensen Ejerandel 100 %

Direktion

Morten Lambæk Jensen Adm. dir. · siden 01.10.2016

Stiftere

Trine Bech Jensen Stiftere · siden 01.05.2009

Gældende roller og legale ejere fra CVR's offentlige ejerregister. Oplysninger om reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige og vises ikke.

Ejerdiagram

Ejerdiagram med legale ejere Se hele ejerkæden visualiseret i op til 3 niveauer - helt gratis. Opret blot en bruger. Opret gratis bruger

Erhvervshistorik

01.01.2025 Branche ændret til Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
15.09.2022 Navn ændret til "Marla Holding ApS"
01.01.2019 Branche ændret til Ikke-finansielle holdingselskaber (642020)
29.09.2015 Adresse ændret til Åstræde 6, 4600 Køge
06.06.2013 Adresse ændret til Mågevej 3, 4600 Køge
22.07.2011 Adresse ændret til Fælledvej 200, 2791 Dragør
24.11.2010 Navn ændret til "GULDKLUMPEN HOLDING ApS"
16.12.2009 Adresse ændret til Holmbladsgade 94, 4., 2300 København S
01.05.2009 Registreret under navnet "PM HOLDING AF 2009 ApS"
01.05.2009 Adresse registreret: Harmonivej 1, 2730 Herlev
01.05.2009 Branche registreret: Uoplyst (999999)
01.05.2009 Virksomheden startet

Produktionsenheder

Marla Holding ApS

P-nr. 1015256318 · Åstræde 6, 4600 Køge

Find lignende virksomheder

Kommune
STEVNS
Virksomhedsform
Anpartsselskab

Lignende virksomheder i nærheden

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 3. september 2026 17:16 · Hvorfor vises mine oplysninger?