MTA HOLDING ApS

Aktiv

CVR 32569153 · Anpartsselskab

Stamdata

Adresse
Bygmarken 1, c/o SUR-TECH A/S, 3520 Farum
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Startdato
9/11 - 2009
Ansatte
1

Regnskaber

Likviditetsgrad God 106.152 % 2023/24: God 102.620,1 %
Soliditetsgrad God 99,4 % 2023/24: God 97,8 %

Vejledende indikatorer for 2024/25, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.

Bruttofortjeneste (1.000 kr.)
2020/21: -22 t.kr.2020/212021/22: -19 t.kr.2021/222022/23: 89 t.kr.2022/232023/24: -23 t.kr.2023/242024/25: -26 t.kr.2024/25
Årets resultat (1.000 kr.)
2020/21: 2.939 t.kr.2020/212021/22: -1.102 t.kr.2021/222022/23: 951 t.kr.2022/232023/24: 2.615 t.kr.2023/242024/25: 1.450 t.kr.2024/25
Beløb i 1.000 kr. (Ansatte: antal)
Nøgletal 2024/25 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21
Bruttofortjeneste -26 -23 89 -19 -22
Resultat af primær drift (EBIT) - -23 60 -51 -54
Resultat før skat 1.668 3.250 1.244 -1.344 3.554
Årets resultat 1.450 2.615 951 -1.102 2.939
Egenkapital 26.312 25.158 22.837 22.006 23.222
Balancesum 26.475 25.726 22.859 22.024 23.698
Omsætningsaktiver 19.904 19.241 16.378 14.597 15.870
Kortfristet gæld 19 19 19 19 19
Ansatte 0 0 0 0 0
Se fuldt resultatregnskab og balance

Resultatopgørelse

Resultatopgørelse 2024/25 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21
Bruttofortjeneste

Indtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter.

-26 -23 89 -19 -22
Af- og nedskrivninger

Årets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver.

- 0 29 32 32
Resultat af primær drift (EBIT)

Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge.

- -23 60 -51 -54
Finansielle indtægter

Renteindtægter og andre finansielle indtægter.

1.074 2.928 1.295 362 3.093
Finansielle omkostninger

Renteudgifter og andre finansielle omkostninger.

67 110 41 1.636 43
Resultat før skat

Det samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra.

1.668 3.250 1.244 -1.344 3.554
Skat af årets resultat

Årets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat.

218 634 289 -269 615
Årets resultat

Bundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden.

1.450 2.615 951 -1.102 2.939

Balance - aktiver

Balance - aktiver 2024/25 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21
Materielle anlægsaktiver

Fx grunde, bygninger, maskiner og inventar.

- - 0 77 109
Finansielle anlægsaktiver

Kapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender.

6.571 6.485 6.481 7.350 7.718
Anlægsaktiver i alt

Aktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden.

6.571 6.485 6.481 7.427 7.828
Tilgodehavender

Penge, som kunder og andre skylder virksomheden.

5.040 112 97 329 81
Likvide beholdninger

Kontanter og bankindeståender.

423 673 1.009 222 442
Omsætningsaktiver i alt

Aktiver, der forventes omsat til penge inden for et år.

19.904 19.241 16.378 14.597 15.870
Aktiver i alt

Balancesummen - virksomhedens samlede aktiver.

26.475 25.726 22.859 22.024 23.698

Balance - passiver

Balance - passiver 2024/25 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21
Virksomhedskapital

Den registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS).

125 125 125 125 125
Overført resultat

Tidligere års opsparede over- eller underskud.

21.040 19.972 17.656 16.131 16.984
Egenkapital i alt

Ejernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser.

26.312 25.158 22.837 22.006 23.222
Hensatte forpligtelser

Sandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier.

- - - 0 6
Langfristet gæld

Gæld, der forfalder om mere end et år.

144 550 3 0 451
Kortfristet gæld i alt

Gæld, der forfalder inden for et år.

19 19 19 19 19
Gældsforpligtelser i alt

Den samlede gæld - lang- og kortfristet under ét.

163 569 22 19 470

Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.

Årsrapport 2024/25 01.10.2024 - 30.09.2025
Hent rapport
Årsrapport 2023/24 01.10.2023 - 30.09.2024
Hent rapport
Årsrapport 2022/23 01.10.2022 - 30.09.2023
Hent rapport
Årsrapport 2021/22 01.10.2021 - 30.09.2022
Hent rapport
Årsrapport 2020/21 01.10.2020 - 30.09.2021
Hent rapport
Årsrapport 2019/20 01.10.2019 - 30.09.2020
Hent rapport
Årsrapport 2018/19 01.10.2018 - 30.09.2019
Hent rapport
Årsrapport 2017/18 01.10.2017 - 30.09.2018
Hent rapport
Årsrapport 2016/17 01.10.2016 - 30.09.2017
Hent rapport
Årsrapport 2015/16 01.10.2015 - 30.09.2016
Hent rapport

7 ældre årsrapporter vises ikke.

Roller og ejere

Legale ejere

Maria Sand Tandrup Ejerandel 100 %

Direktion

Maria Sand Tandrup Direktør · siden 09.11.2009

Gældende roller og legale ejere fra CVR's offentlige ejerregister. Oplysninger om reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige og vises ikke.

Ejerdiagram

Ejerdiagram med legale ejere Se hele ejerkæden visualiseret i op til 3 niveauer - helt gratis. Opret blot en bruger. Opret gratis bruger

Erhvervshistorik

01.01.2025 Branche ændret til Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
27.10.2020 Adresse ændret til Bygmarken 1, 3520 Farum
30.06.2012 Branche ændret til Ikke-finansielle holdingselskaber (642020)
09.11.2009 Registreret under navnet "MTA HOLDING ApS"
09.11.2009 Adresse registreret: Bygmarken 1, 3520 Farum
09.11.2009 Branche registreret: Uoplyst (999999)
09.11.2009 Virksomheden startet

Produktionsenheder

MTA HOLDING ApS

P-nr. 1015664262 · Bygmarken 1, 3520 Farum

Find lignende virksomheder

Kommune
Furesø
Virksomhedsform
Anpartsselskab

Lignende virksomheder i nærheden

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 6. september 2026 14:36 · Hvorfor vises mine oplysninger?