PER DALAGER SØRENSEN HOLDING ApS

Aktiv

CVR 32644872 · Anpartsselskab

Stamdata

Adresse
Grimlundvej 6, 6880 Tarm
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Startdato
24/11 - 2009

Regnskaber

Likviditetsgrad God 803,3 % 2023/24: God 592,4 %
Afkastningsgrad Svag -0,5 % 2023/24: Svag -0,7 %
Soliditetsgrad God 93 % 2023/24: God 91,4 %

Vejledende indikatorer for 2024/25, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.

Bruttofortjeneste (1.000 kr.)
2020/21: -108 t.kr.2020/212021/22: -104 t.kr.2021/222022/23: -102 t.kr.2022/232023/24: -102 t.kr.2023/242024/25: -65 t.kr.2024/25
Årets resultat (1.000 kr.)
2020/21: 1.750 t.kr.2020/212021/22: 316 t.kr.2021/222022/23: 1.279 t.kr.2022/232023/24: 1.856 t.kr.2023/242024/25: 1.284 t.kr.2024/25
Beløb i 1.000 kr. (Ansatte: antal)
Nøgletal 2024/25 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21
Bruttofortjeneste -65 -102 -102 -104 -108
Resultat af primær drift (EBIT) -79 -116 -115 -117 -121
Resultat før skat 1.282 1.854 1.276 314 1.970
Årets resultat 1.284 1.856 1.279 316 1.750
Egenkapital 15.649 14.487 16.631 15.467 15.714
Balancesum 16.824 15.850 16.682 15.678 15.942
Omsætningsaktiver 9.366 8.002 8.816 7.837 8.059
Kortfristet gæld 1.166 1.351 37 195 210
Ansatte 0 - - - -
Se fuldt resultatregnskab og balance

Resultatopgørelse

Resultatopgørelse 2024/25 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21
Bruttofortjeneste

Indtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter.

-65 -102 -102 -104 -108
Af- og nedskrivninger

Årets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver.

13 13 13 13 13
Resultat af primær drift (EBIT)

Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge.

-79 -116 -115 -117 -121
Finansielle indtægter

Renteindtægter og andre finansielle indtægter.

362 743 116 124 1.130
Finansielle omkostninger

Renteudgifter og andre finansielle omkostninger.

17 20 12 915 10
Resultat før skat

Det samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra.

1.282 1.854 1.276 314 1.970
Skat af årets resultat

Årets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat.

-2 -2 - - -
Årets resultat

Bundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden.

1.284 1.856 1.279 316 1.750

Balance - aktiver

Balance - aktiver 2024/25 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21
Materielle anlægsaktiver

Fx grunde, bygninger, maskiner og inventar.

49 62 76 89 102
Finansielle anlægsaktiver

Kapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender.

7.410 7.786 7.790 7.752 7.780
Anlægsaktiver i alt

Aktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden.

7.459 7.848 7.866 7.841 7.882
Tilgodehavender

Penge, som kunder og andre skylder virksomheden.

1.982 2.034 1.343 1.338 932
Likvide beholdninger

Kontanter og bankindeståender.

280 60 2.204 1.323 1.107
Omsætningsaktiver i alt

Aktiver, der forventes omsat til penge inden for et år.

9.366 8.002 8.816 7.837 8.059
Aktiver i alt

Balancesummen - virksomhedens samlede aktiver.

16.824 15.850 16.682 15.678 15.942

Balance - passiver

Balance - passiver 2024/25 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21
Virksomhedskapital

Den registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS).

125 125 125 125 125
Overført resultat

Tidligere års opsparede over- eller underskud.

10.054 8.671 6.811 9.570 9.416
Egenkapital i alt

Ejernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser.

15.649 14.487 16.631 15.467 15.714
Hensatte forpligtelser

Sandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier.

9 12 14 16 18
Gæld til banker (kortfristet)

Kassekredit og anden kortfristet bankgæld.

1 0 8 0 3
Kortfristet gæld i alt

Gæld, der forfalder inden for et år.

1.166 1.351 37 195 210
Gældsforpligtelser i alt

Den samlede gæld - lang- og kortfristet under ét.

1.166 1.351 37 195 210

Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.

Årsrapport 2024/25 01.07.2024 - 30.06.2025
Hent rapport
Årsrapport 2023/24 01.07.2023 - 30.06.2024
Hent rapport
Årsrapport 2022/23 01.07.2022 - 30.06.2023
Hent rapport
Årsrapport 2021/22 01.07.2021 - 30.06.2022
Hent rapport
Årsrapport 2020/21 01.07.2020 - 30.06.2021
Hent rapport
Årsrapport 2019/20 01.07.2019 - 30.06.2020
Hent rapport
Årsrapport 2018/19 01.07.2018 - 30.06.2019
Hent rapport
Årsrapport 2017/18 01.07.2017 - 30.06.2018
Hent rapport
Årsrapport 2016/17 01.07.2016 - 30.06.2017
Hent rapport
Årsrapport 2015/16 01.07.2015 - 30.06.2016
Hent rapport

7 ældre årsrapporter vises ikke.

Roller og ejere

Legale ejere

Per Dalager Sørensen Ejerandel 100 %

Direktion

Per Dalager Sørensen Direktør · siden 24.11.2009

Revision

Gældende roller og legale ejere fra CVR's offentlige ejerregister. Oplysninger om reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige og vises ikke.

Ejerdiagram

Ejerdiagram med legale ejere Se hele ejerkæden visualiseret i op til 3 niveauer - helt gratis. Opret blot en bruger. Opret gratis bruger

Erhvervshistorik

01.01.2025 Branche ændret til Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
24.07.2012 Branche ændret til Ikke-finansielle holdingselskaber (642020)
24.11.2009 Registreret under navnet "PER DALAGER SØRENSEN HOLDING ApS"
24.11.2009 Adresse registreret: Grimlundvej 6, 6880 Tarm
24.11.2009 Branche registreret: Uoplyst (999999)
24.11.2009 Virksomheden startet

Produktionsenheder

PER DALAGER SØRENSEN HOLDING ApS

P-nr. 1015679979 · Grimlundvej 6, 6880 Tarm

Find lignende virksomheder

Virksomhedsform
Anpartsselskab

Lignende virksomheder i nærheden

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 5. september 2026 11:21 · Hvorfor vises mine oplysninger?