PRAMMING CONSULT ApS
CVR 32661513 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Solbakkevej 61, 2820 Gentofte
- Branche
- Virksomhedsrådgivning og anden rådgivning om driftsledelse (702200)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 22/12 - 2009
- Ophørsdato
- 7/3 - 2023
- Ansatte
- 1
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2019/20, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2019/20 | 2018/19 | 2017/18 | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 788 | 450 | -238 | -150 | -23 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | -161 | 105 | -489 | -240 | -23 |
| Resultat før skat | -169 | 101 | -500 | -286 | -23 |
| Årets resultat | -169 | 101 | -587 | -250 | -19 |
| Egenkapital | -863 | -693 | -794 | -207 | 43 |
| Balancesum | 228 | 195 | 137 | 355 | 258 |
| Omsætningsaktiver | 149 | 116 | 57 | 275 | 178 |
| Kortfristet gæld | 1.091 | 889 | 931 | 562 | 215 |
| Ansatte | 1 | 1 | - | - | - |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2019/20 | 2018/19 | 2017/18 | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
788 | 450 | -238 | -150 | -23 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
949 | 345 | 251 | 90 | 0 |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
-161 | 105 | -489 | -240 | -23 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
-169 | 101 | -500 | -286 | -23 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
0 | 0 | 87 | -37 | -3 |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
-169 | 101 | -587 | -250 | -19 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2019/20 | 2018/19 | 2017/18 | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|---|---|---|
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
139 | 58 | 54 | 137 | 112 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
10 | 58 | 3 | 138 | 66 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
149 | 116 | 57 | 275 | 178 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
228 | 195 | 137 | 355 | 258 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2019/20 | 2018/19 | 2017/18 | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
125 | 125 | 125 | 125 | 125 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
-988 | -818 | -919 | -332 | -82 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
-863 | -693 | -794 | -207 | 43 |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
18 | 20 | 19 | 19 | 13 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
1.091 | 889 | 931 | 562 | 215 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
1.091 | 889 | 931 | 562 | 215 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
1 ældre årsrapporter vises ikke.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- By
- Gentofte
- Kommune
- GENTOFTE
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 4. september 2026 12:03 · Hvorfor vises mine oplysninger?