ENVIROLYTE TECHNOLOGY ApS
CVR 32885284 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Edwin Rahrs Vej 75, c/o BOXIT P106, 8220 Brabrand
- Branche
- Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466900)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 28/4 - 2010
- Ophørsdato
- 4/7 - 2023
- Kontakt
- Vises ikke - virksomheden er reklamebeskyttet.
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2020, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -123 | -11 | 32 | 65 | 74 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | - | -11 | 20 | 31 | 18 |
| Resultat før skat | -124 | -11 | 19 | 31 | 18 |
| Årets resultat | -97 | -9 | 15 | 24 | 14 |
| Egenkapital | -33 | 65 | 153 | 178 | 154 |
| Balancesum | 277 | 276 | 350 | 440 | 311 |
| Omsætningsaktiver | 277 | 276 | 350 | 425 | 290 |
| Kortfristet gæld | 310 | 211 | 197 | 262 | 157 |
| Ansatte | - | 1 | 1 | - | - |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
-123 | -11 | 32 | 65 | 74 |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
- | 0 | 13 | 34 | 56 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
- | -11 | 20 | 31 | 18 |
Finansielle indtægterRenteindtægter og andre finansielle indtægter. |
- | - | - | 0 | 0 |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
2 | 0 | 1 | 0 | - |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
-124 | -11 | 19 | 31 | 18 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
-27 | -3 | - | - | - |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
-97 | -9 | 15 | 24 | 14 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
- | - | 0 | 15 | 20 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
- | - | 0 | 15 | 20 |
VarebeholdningerVarelager - råvarer, varer under fremstilling og færdigvarer. |
224 | 226 | 121 | 117 | 91 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
53 | 49 | 19 | 260 | 8 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
0 | 0 | 210 | 48 | 191 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
277 | 276 | 350 | 425 | 290 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
277 | 276 | 350 | 440 | 311 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
-113 | -15 | 58 | 58 | 74 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
-33 | 65 | 153 | 178 | 154 |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
22 | 26 | 17 | 19 | 15 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
310 | 211 | 197 | 262 | 157 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
310 | 211 | 197 | 262 | 157 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
1 ældre årsrapporter vises ikke.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- By
- Brabrand
- Kommune
- AARHUS
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 3. september 2026 23:25 · Hvorfor vises mine oplysninger?