PM HOLDING HORSENS ApS
CVR 33155840 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Ørnstrup Møllevej 36, 8781 Stenderup
- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 26/8 - 2010
- Ophørsdato
- 9/5 - 2025
- Ansatte
- 1
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2023, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -19 | 306 | 31 | 19 | -38 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | -149 | 175 | -84 | 12 | -41 |
| Resultat før skat | 134 | -330 | 159 | -51 | 342 |
| Årets resultat | 134 | -333 | 124 | -40 | 266 |
| Egenkapital | 2.921 | 4.287 | 4.620 | 4.496 | 5.218 |
| Balancesum | 3.402 | 4.594 | 5.018 | 5.032 | 5.284 |
| Omsætningsaktiver | 2.960 | 4.152 | 2.664 | 2.671 | 2.917 |
| Kortfristet gæld | 480 | 307 | 398 | 536 | 66 |
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | - | - |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
-19 | 306 | 31 | 19 | -38 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
131 | 131 | 109 | 0 | - |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
- | 0 | 6 | 6 | 4 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
-149 | 175 | -84 | 12 | -41 |
Finansielle indtægterRenteindtægter og andre finansielle indtægter. |
284 | 84 | 245 | 0 | 384 |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
0 | 588 | - | - | - |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
134 | -330 | 159 | -51 | 342 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
0 | 3 | 35 | -11 | 75 |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
134 | -333 | 124 | -40 | 266 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
- | 0 | 1.912 | 1.918 | 1.925 |
Finansielle anlægsaktiverKapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender. |
442 | 442 | 442 | 442 | 442 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
442 | 442 | 2.354 | 2.360 | 2.367 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
43 | 17 | 3 | 12 | 1 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
41 | 86 | 222 | 450 | 144 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
2.960 | 4.152 | 2.664 | 2.671 | 2.917 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
3.402 | 4.594 | 5.018 | 5.032 | 5.284 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
2.841 | 2.707 | 4.540 | 4.416 | 5.027 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
2.921 | 4.287 | 4.620 | 4.496 | 5.218 |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
0 | 8 | 8 | 8 | 31 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
480 | 307 | 398 | 536 | 66 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
480 | 307 | 398 | 536 | 66 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
4 ældre årsrapporter vises ikke.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- Kommune
- HORSENS
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 6. september 2026 08:46 · Hvorfor vises mine oplysninger?