SCANDINAVIAN PLASTIC TECHNOLOGY HOLDING ApS
CVR 33260792 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Formosavej 6, c/o Frank S. Rasmussen, 2300 København S
- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642020)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 9/11 - 2010
- Ophørsdato
- 9/8 - 2021
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2019, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -7 | -8 | -6 | -6 | -6 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | -7 | - | - | - | - |
| Resultat før skat | -34 | -70 | -31 | 2 | -48 |
| Årets resultat | -34 | -70 | -31 | 3 | -48 |
| Egenkapital | -22 | 12 | 82 | 113 | 110 |
| Balancesum | 690 | 747 | 753 | 759 | 747 |
| Omsætningsaktiver | 10 | 67 | 73 | 79 | 67 |
| Kortfristet gæld | 712 | 735 | 670 | 645 | 637 |
| Ansatte | 1 | 1 | - | - | - |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
-7 | -8 | -6 | -6 | -6 |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
- | - | - | 0 | 20 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
-7 | - | - | - | - |
Finansielle indtægterRenteindtægter og andre finansielle indtægter. |
- | - | - | 0 | 2 |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
27 | 26 | 25 | 24 | 24 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
-34 | -70 | -31 | 2 | -48 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
0 | 0 | 0 | -1 | 0 |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
-34 | -70 | -31 | 3 | -48 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
Finansielle anlægsaktiverKapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender. |
680 | 680 | 680 | 680 | 680 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
680 | 680 | 680 | 680 | 680 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
- | 0 | 36 | 36 | 58 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
10 | 67 | 37 | 43 | 10 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
10 | 67 | 73 | 79 | 67 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
690 | 747 | 753 | 759 | 747 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
-102 | -68 | 2 | 33 | 30 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
-22 | 12 | 82 | 113 | 110 |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
712 | 735 | 670 | 645 | 637 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
712 | 735 | 670 | 645 | 637 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- Kommune
- KØBENHAVN
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 6. september 2026 18:27 · Hvorfor vises mine oplysninger?