HØJEN MARKBRUG ApS
CVR 33586078 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Aldebertsmindevej 45, 7100 Vejle
- Branche
- Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø (011100)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 30/3 - 2011
- Ophørsdato
- 24/4 - 2024
- Telefon
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2022/23, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 45 | 132 | 170 | 313 | 264 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | 45 | 132 | 170 | 313 | 264 |
| Resultat før skat | 43 | 57 | 12 | 13 | -36 |
| Årets resultat | 35 | 44 | 12 | 13 | -25 |
| Egenkapital | 184 | 149 | 105 | 93 | 80 |
| Balancesum | 221 | 281 | 4.328 | 9.328 | 9.277 |
| Omsætningsaktiver | 129 | 199 | 4.245 | 9.256 | 9.216 |
| Kortfristet gæld | 36 | 133 | 4.223 | 9.236 | 9.197 |
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
45 | 132 | 170 | 313 | 264 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
45 | 132 | 170 | 313 | 264 |
Finansielle indtægterRenteindtægter og andre finansielle indtægter. |
0 | 0 | 0 | 0 | 27 |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
2 | 75 | 158 | 300 | 326 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
43 | 57 | 12 | 13 | -36 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
8 | 13 | 0 | 0 | -11 |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
35 | 44 | 12 | 13 | -25 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|
Immaterielle anlægsaktiverFx goodwill, udviklingsprojekter og rettigheder. |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Finansielle anlægsaktiverKapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender. |
92 | 83 | 83 | 72 | 61 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
92 | 83 | 83 | 72 | 61 |
VarebeholdningerVarelager - råvarer, varer under fremstilling og færdigvarer. |
0 | 0 | 2.307 | 7.642 | 6.734 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
2 | 18 | 1.939 | 1.614 | 2.482 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
127 | 181 | 0 | 0 | 0 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
129 | 199 | 4.245 | 9.256 | 9.216 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
221 | 281 | 4.328 | 9.328 | 9.277 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
99 | 64 | 20 | 8 | -5 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
184 | 149 | 105 | 93 | 80 |
Hensatte forpligtelserSandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier. |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Langfristet gældGæld, der forfalder om mere end et år. |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Gæld til banker (kortfristet)Kassekredit og anden kortfristet bankgæld. |
- | - | - | 2.745 | 3.548 |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
16 | 15 | 1.008 | 931 | 1.553 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
36 | 133 | 4.223 | 9.236 | 9.197 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
36 | 133 | 4.223 | 9.236 | 9.197 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
3 ældre årsrapporter vises ikke.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- By
- Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 6. september 2026 12:30 · Hvorfor vises mine oplysninger?