Olivers Facade & Tagteknik ApS
CVR 37808539 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Langgade 9, 8800 Viborg
- Branche
- Tagdækningsvirksomhed (439100)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 20/6 - 2016
- Ophørsdato
- 21/4 - 2022
- Ansatte
- 1
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2020, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 231 | 274 | 472 | 340 | 478 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | -57 | -145 | 30 | 21 | -137 |
| Resultat før skat | -70 | -155 | 15 | 2 | -154 |
| Årets resultat | -61 | -122 | 11 | 1 | -122 |
| Egenkapital | -222 | -161 | -39 | -50 | -51 |
| Balancesum | 176 | 267 | 303 | 317 | 392 |
| Omsætningsaktiver | 58 | 105 | 75 | 48 | 82 |
| Kortfristet gæld | 398 | 428 | 342 | 368 | 443 |
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | - | - |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
231 | 274 | 472 | 340 | 478 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
244 | 353 | 353 | 267 | 578 |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
44 | 66 | 89 | 52 | 38 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
-57 | -145 | 30 | 21 | -137 |
Finansielle indtægterRenteindtægter og andre finansielle indtægter. |
2 | 3 | 0 | 0 | 0 |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
16 | 13 | 15 | 19 | 17 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
-70 | -155 | 15 | 2 | -154 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
-8 | -33 | 4 | 2 | -32 |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
-61 | -122 | 11 | 1 | -122 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
113 | 147 | 204 | 270 | 310 |
Finansielle anlægsaktiverKapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender. |
5 | 15 | 24 | - | - |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
118 | 162 | 228 | 270 | 310 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
58 | 105 | 75 | 48 | 82 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
58 | 105 | 75 | 48 | 82 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
176 | 267 | 303 | 317 | 392 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
-272 | -211 | -89 | -100 | -101 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
-222 | -161 | -39 | -50 | -51 |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
0 | 50 | 73 | 50 | 45 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
398 | 428 | 342 | 368 | 443 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
398 | 428 | 342 | 368 | 443 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- By
- Viborg
- Kommune
- VIBORG
- Branche
- Tagdækningsvirksomhed
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 16. oktober 2026 12:10 · Hvorfor vises mine oplysninger?