Tømrerfirmaet Jan Johansen ApS
CVR 39649055 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Stationsvej 17C, 8410 Rønde
- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkervirksomhed (433200)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 18/6 - 2018
- Ophørsdato
- 7/10 - 2024
- Ansatte
- 1
- Kontakt
- Vises ikke - virksomheden er reklamebeskyttet.
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2022, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 286 | 250 | 197 | 160 | 393 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | -90 | 7 | 19 | -109 | 225 |
| Resultat før skat | -97 | 2 | 15 | -116 | 220 |
| Årets resultat | -76 | 2 | 11 | -91 | 171 |
| Egenkapital | 17 | 93 | 91 | 80 | 171 |
| Balancesum | 246 | 263 | 290 | 201 | 344 |
| Omsætningsaktiver | 230 | 263 | 269 | 174 | 344 |
| Kortfristet gæld | 229 | 170 | 199 | 121 | 174 |
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
286 | 250 | 197 | 160 | 393 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
372 | 237 | 171 | 265 | 168 |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
- | 0 | 6 | 3 | - |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
-90 | 7 | 19 | -109 | 225 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
-97 | 2 | 15 | -116 | 220 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
-21 | 1 | 3 | -25 | 49 |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
-76 | 2 | 11 | -91 | 171 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
0 | 0 | 21 | 27 | - |
Finansielle anlægsaktiverKapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender. |
16 | - | - | - | - |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
16 | 0 | 21 | 27 | - |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
102 | 186 | 169 | 68 | - |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
129 | 77 | 100 | 106 | 344 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
230 | 263 | 269 | 174 | 344 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
246 | 263 | 290 | 201 | 344 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
40 | 40 | 40 | 40 | 0 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
-23 | 53 | 51 | 40 | 128 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
17 | 93 | 91 | 80 | 171 |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
42 | 20 | 72 | 16 | 19 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
229 | 170 | 199 | 121 | 174 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
229 | 170 | 199 | 121 | 174 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- By
- Rønde
- Kommune
- SYDDJURS
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 2. november 2026 05:11 · Hvorfor vises mine oplysninger?