AJ Transportuddannelser ApS
CVR 39705761 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Abildgårdsvej 14, 4000 Roskilde
- Branche
- Tekniske skoler og fagskoler (853200)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 2/7 - 2018
- Ophørsdato
- 2/6 - 2023
- Ansatte
- 36
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2022, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 21.176 | 20.831 | 18.776 | 8.981 | 8.533 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | 9.819 | 8.361 | - | - | - |
| Resultat før skat | 9.797 | 8.348 | 11.249 | 6.603 | 6.019 |
| Årets resultat | 7.641 | 6.512 | 8.773 | 5.150 | 4.695 |
| Egenkapital | 10.227 | 6.586 | 8.974 | 5.201 | 4.745 |
| Balancesum | 10.484 | 7.603 | 11.901 | 7.038 | 6.370 |
| Omsætningsaktiver | 10.484 | 7.603 | - | - | - |
| Kortfristet gæld | 257 | 1.017 | - | - | - |
| Ansatte | 27 | 18 | 11 | - | - |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
21.176 | 20.831 | 18.776 | 8.981 | 8.533 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
11.357 | 12.470 | 7.484 | 2.367 | -2.507 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
9.819 | 8.361 | - | - | - |
Finansielle indtægterRenteindtægter og andre finansielle indtægter. |
0 | 4 | - | - | - |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
23 | 17 | 42 | 11 | -7 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
9.797 | 8.348 | 11.249 | 6.603 | 6.019 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
2.156 | 1.836 | 2.476 | 1.453 | -1.324 |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
7.641 | 6.512 | 8.773 | 5.150 | 4.695 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
9.683 | 6.487 | 8.710 | 4.800 | - |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
801 | 1.117 | 3.191 | 2.238 | 6.370 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
10.484 | 7.603 | - | - | - |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
10.484 | 7.603 | 11.901 | 7.038 | 6.370 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
10.177 | 2.536 | 24 | 151 | 0 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
10.227 | 6.586 | 8.974 | 5.201 | 4.745 |
Langfristet gældGæld, der forfalder om mere end et år. |
- | 0 | - | - | - |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
30 | 29 | 19 | 33 | 16 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
257 | 1.017 | - | - | - |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
257 | 1.017 | - | - | - |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- By
- Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Branche
- Tekniske skoler og fagskoler
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 14. oktober 2026 19:13 · Hvorfor vises mine oplysninger?