Nordic Spice ApS
CVR 39995859 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Telegade 1, 2630 Taastrup
- Branche
- Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 1/11 - 2018
- Ophørsdato
- 28/4 - 2025
- Ansatte
- 18
- Telefon
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2022, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2022 | 2021 | 2020 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 2.647 | 4.935 | 5.050 | 2.547 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | -1.491 | 87 | 389 | 362 |
| Resultat før skat | -1.512 | 68 | 372 | 347 |
| Årets resultat | -1.512 | 53 | 290 | 268 |
| Egenkapital | -850 | 661 | 608 | 318 |
| Balancesum | 1.055 | 1.084 | 1.546 | 3.143 |
| Omsætningsaktiver | 229 | 221 | 645 | 2.205 |
| Kortfristet gæld | 1.883 | 401 | 913 | 2.804 |
| Ansatte | 12 | 12 | 11 | 8 |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2022 | 2021 | 2020 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
2.647 | 4.935 | 5.050 | 2.547 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
4.100 | 4.810 | 4.623 | 2.147 |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
38 | 38 | 38 | 38 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
-1.491 | 87 | 389 | 362 |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
21 | 19 | 17 | 15 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
-1.512 | 68 | 372 | 347 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
0 | - | - | - |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
-1.512 | 53 | 290 | 268 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2022 | 2021 | 2020 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|
Immaterielle anlægsaktiverFx goodwill, udviklingsprojekter og rettigheder. |
230 | 248 | 265 | 283 |
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
294 | 315 | 335 | 356 |
Finansielle anlægsaktiverKapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender. |
301 | 301 | 301 | 301 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
825 | 863 | 901 | 939 |
VarebeholdningerVarelager - råvarer, varer under fremstilling og færdigvarer. |
32 | 61 | 34 | 38 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
104 | 99 | 108 | 100 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
93 | 61 | 503 | 2.066 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
229 | 221 | 645 | 2.205 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
1.055 | 1.084 | 1.546 | 3.143 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2022 | 2021 | 2020 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
50 | 50 | 50 | 50 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
-900 | 611 | 558 | 268 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
-850 | 661 | 608 | 318 |
Hensatte forpligtelserSandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier. |
22 | 22 | 25 | 22 |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
108 | 37 | 352 | 565 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
1.883 | 401 | 913 | 2.804 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
1.883 | 401 | 913 | 2.804 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- By
- Taastrup
- Kommune
- HØJE TAASTRUP
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 2. november 2026 08:32 · Hvorfor vises mine oplysninger?