Wilcox Trading ApS
CVR 40538178 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Roldvej 133, 9610 Nørager
- Branche
- Detailhandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer (453200)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 15/5 - 2019
- Ophørsdato
- 23/11 - 2023
- Ansatte
- 1
- Kontakt
- Vises ikke - virksomheden er reklamebeskyttet.
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2022, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -31 | 133 | 177 | -25 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | -185 | 49 | 167 | -31 |
| Resultat før skat | -190 | 43 | 161 | -33 |
| Årets resultat | -189 | 33 | 125 | -26 |
| Egenkapital | 69 | 258 | 224 | 99 |
| Balancesum | 239 | 546 | 520 | 195 |
| Omsætningsaktiver | 233 | 515 | 478 | 184 |
| Kortfristet gæld | 170 | 287 | 295 | 96 |
| Ansatte | 1 | 1 | - | - |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
-31 | 133 | 177 | -25 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
129 | 72 | - | - |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
26 | 11 | 10 | 6 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
-185 | 49 | 167 | -31 |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
5 | 6 | 5 | 3 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
-190 | 43 | 161 | -33 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
-1 | 10 | 36 | -7 |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
-189 | 33 | 125 | -26 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
5 | 31 | 42 | 11 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
5 | 31 | 42 | 11 |
VarebeholdningerVarelager - råvarer, varer under fremstilling og færdigvarer. |
0 | 499 | 417 | 165 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
31 | 5 | 0 | 18 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
203 | 10 | 61 | 1 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
233 | 515 | 478 | 184 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
239 | 546 | 520 | 195 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
50 | 50 | 50 | 50 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
1 | 208 | 174 | 49 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
69 | 258 | 224 | 99 |
Hensatte forpligtelserSandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier. |
0 | 1 | 0 | - |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
11 | 9 | 57 | 5 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
170 | 287 | 295 | 96 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
170 | 287 | 295 | 96 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- By
- Nørager
- Kommune
- REBILD
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 13. oktober 2026 02:45 · Hvorfor vises mine oplysninger?