DBS Bagerservice ApS
CVR 41059826 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Glarbjergvej 39, 8920 Randers NV
- Branche
- Reparation af maskiner (331200)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 8/1 - 2020
- Ophørsdato
- 2/10 - 2023
- Ansatte
- 1
- Kontakt
- Vises ikke - virksomheden er reklamebeskyttet.
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2022, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 710 | 510 | 2.668 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | 362 | 153 | 903 |
| Resultat før skat | 270 | 125 | 884 |
| Årets resultat | 210 | 95 | 683 |
| Egenkapital | 250 | 196 | 723 |
| Balancesum | 1.458 | 1.281 | 2.046 |
| Omsætningsaktiver | 136 | 674 | 1.553 |
| Kortfristet gæld | 329 | 1.085 | 1.288 |
| Ansatte | 1 | 1 | 3 |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
710 | 510 | 2.668 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
33 | 13 | 1.673 |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
314 | 344 | 80 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
362 | 153 | 903 |
Finansielle indtægterRenteindtægter og andre finansielle indtægter. |
-4 | 3 | - |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
270 | 125 | 884 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
60 | 31 | 202 |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
210 | 95 | 683 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
1.323 | 607 | 493 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
1.323 | 607 | 493 |
VarebeholdningerVarelager - råvarer, varer under fremstilling og færdigvarer. |
- | 0 | 15 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
96 | 305 | 832 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
40 | 368 | 706 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
136 | 674 | 1.553 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
1.458 | 1.281 | 2.046 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
40 | 40 | 40 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
0 | 1 | 61 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
250 | 196 | 723 |
Hensatte forpligtelserSandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier. |
- | 0 | 10 |
Langfristet gældGæld, der forfalder om mere end et år. |
879 | 0 | 25 |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
25 | 293 | 337 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
329 | 1.085 | 1.288 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
1.208 | 1.085 | 1.313 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- Kommune
- RANDERS
- Branche
- Reparation af maskiner
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 16. oktober 2026 00:49 · Hvorfor vises mine oplysninger?