ML-Service ApS
CVR 41084014 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- HI-Park 449, 7400 Herning
- Branche
- Oplagring og opbevaring (521000)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 16/1 - 2020
- Ophørsdato
- 7/8 - 2025
- Ansatte
- 6
- Kontakt
- Vises ikke - virksomheden er reklamebeskyttet.
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2022, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 1.940 | 3.959 | 2.251 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | 1.258 | 458 | - |
| Resultat før skat | 1.203 | 454 | 120 |
| Årets resultat | 929 | 355 | 93 |
| Egenkapital | 1.418 | 489 | 133 |
| Balancesum | 3.192 | 1.266 | 863 |
| Omsætningsaktiver | 2.608 | 968 | 646 |
| Kortfristet gæld | 1.517 | 769 | 721 |
| Ansatte | 10 | 8 | 6 |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
1.940 | 3.959 | 2.251 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
- | 3.450 | 2.107 |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
0 | 51 | 21 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
1.258 | 458 | - |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
- | 4 | 3 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
1.203 | 454 | 120 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
273 | 98 | 27 |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
929 | 355 | 93 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
432 | 210 | 217 |
Finansielle anlægsaktiverKapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender. |
152 | 88 | - |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
584 | 298 | 217 |
VarebeholdningerVarelager - råvarer, varer under fremstilling og færdigvarer. |
75 | - | - |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
1.991 | 597 | 293 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
542 | 371 | 353 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
2.608 | 968 | 646 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
3.192 | 1.266 | 863 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
40 | 40 | 40 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
878 | 449 | 93 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
1.418 | 489 | 133 |
Hensatte forpligtelserSandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier. |
12 | 8 | 8 |
Langfristet gældGæld, der forfalder om mere end et år. |
246 | - | - |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
161 | 21 | 57 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
1.517 | 769 | 721 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
1.763 | 769 | 721 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- By
- Herning
- Kommune
- HERNING
- Branche
- Oplagring og opbevaring
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 13. oktober 2026 14:13 · Hvorfor vises mine oplysninger?