LS Hydraulik ApS
CVR 41259949 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Gammelgårdsvej 9, 7130 Juelsminde
- Branche
- Fremstilling af hydraulisk udstyr (281200)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 25/3 - 2020
- Ophørsdato
- 2/12 - 2024
- Ansatte
- 1
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2023, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 647 | 658 | 851 | 268 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | 66 | 18 | 203 | -8 |
| Resultat før skat | 66 | 16 | 200 | -9 |
| Årets resultat | 51 | 12 | 156 | -8 |
| Egenkapital | 162 | 310 | 648 | 492 |
| Balancesum | 419 | 587 | 806 | 757 |
| Omsætningsaktiver | 419 | 497 | 564 | 363 |
| Kortfristet gæld | 258 | 277 | 158 | 254 |
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
647 | 658 | 851 | 268 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
490 | 488 | 496 | 215 |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
91 | 152 | 152 | 61 |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
66 | 18 | 203 | -8 |
Finansielle indtægterRenteindtægter og andre finansielle indtægter. |
1 | - | - | - |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
1 | 2 | - | - |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
66 | 16 | 200 | -9 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
15 | 3 | 44 | -1 |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
51 | 12 | 156 | -8 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
Immaterielle anlægsaktiverFx goodwill, udviklingsprojekter og rettigheder. |
0 | 2 | 10 | 19 |
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
0 | 88 | 232 | 375 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
0 | 91 | 242 | 394 |
VarebeholdningerVarelager - råvarer, varer under fremstilling og færdigvarer. |
6 | 39 | 21 | 32 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
66 | 30 | 20 | 98 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
348 | 428 | 523 | 233 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
419 | 497 | 564 | 363 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
419 | 587 | 806 | 757 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
40 | 40 | 40 | 40 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
122 | 70 | 258 | 452 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
162 | 310 | 648 | 492 |
Hensatte forpligtelserSandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier. |
- | - | 0 | 11 |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
12 | 43 | 11 | 38 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
258 | 277 | 158 | 254 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
258 | 277 | 158 | 254 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- Kommune
- HEDENSTED
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 7. november 2026 16:49 · Hvorfor vises mine oplysninger?