Denne virksomhed er reklamebeskyttet i CVR. Oplysningerne må ikke anvendes til direkte markedsføring.

Malerfirmaet Struer ApS

Aktiv Reklamebeskyttet

CVR 41847433 · Anpartsselskab

Stamdata

Adresse
Fabersvej 94, 7500 Holstebro
Branche
Maleraktiviteter (433410)
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Startdato
9/11 - 2020
Ansatte
7

Regnskaber

Likviditetsgrad Svag 67,4 % 2024: Svag 47 %
Afkastningsgrad God 20,2 % 2024: God 17,2 %
Soliditetsgrad Svag -39,9 % 2024: Svag -104 %

Vejledende indikatorer for 2025, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.

Bruttofortjeneste (1.000 kr.)
2020/21: 3.321 t.kr.2020/212022: 3.907 t.kr.20222023: 2.029 t.kr.20232024: 3.525 t.kr.20242025: 4.837 t.kr.2025
Årets resultat (1.000 kr.)
2020/21: 536 t.kr.2020/212022: 609 t.kr.20222023: -1.714 t.kr.20232024: 155 t.kr.20242025: 426 t.kr.2025
Beløb i 1.000 kr. (Ansatte: antal)
Nøgletal 2025 2024 2023 2022 2020/21
Bruttofortjeneste 4.837 3.525 2.029 3.907 3.321
Resultat af primær drift (EBIT) 448 216 -1.717 798 695
Resultat før skat 345 121 -1.745 781 688
Årets resultat 426 155 -1.714 609 536
Egenkapital -885 -1.311 -1.466 649 576
Balancesum 2.220 1.260 1.328 3.956 2.806
Omsætningsaktiver 2.092 1.210 1.252 3.863 2.766
Kortfristet gæld 3.105 2.571 2.794 3.282 2.228
Ansatte 8 7 8 7 3
Se fuldt resultatregnskab og balance

Resultatopgørelse

Resultatopgørelse 2025 2024 2023 2022 2020/21
Bruttofortjeneste

Indtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter.

4.837 3.525 2.029 3.907 3.321
Personaleomkostninger

Løn, pension og andre udgifter til medarbejdere.

4.370 3.283 3.720 3.083 2.451
Af- og nedskrivninger

Årets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver.

20 25 25 25 175
Resultat af primær drift (EBIT)

Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge.

448 216 -1.717 798 695
Finansielle indtægter

Renteindtægter og andre finansielle indtægter.

0 - - - -
Finansielle omkostninger

Renteudgifter og andre finansielle omkostninger.

103 95 28 17 7
Resultat før skat

Det samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra.

345 121 -1.745 781 688
Skat af årets resultat

Årets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat.

-81 -34 -31 - 152
Årets resultat

Bundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden.

426 155 -1.714 609 536

Balance - aktiver

Balance - aktiver 2025 2024 2023 2022 2020/21
Materielle anlægsaktiver

Fx grunde, bygninger, maskiner og inventar.

119 42 67 93 40
Finansielle anlægsaktiver

Kapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender.

9 9 9 - -
Anlægsaktiver i alt

Aktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden.

128 50 76 93 40
Varebeholdninger

Varelager - råvarer, varer under fremstilling og færdigvarer.

176 167 - - -
Tilgodehavender

Penge, som kunder og andre skylder virksomheden.

1.916 1.043 1.252 2.860 2.086
Likvide beholdninger

Kontanter og bankindeståender.

- - 0 1.003 680
Omsætningsaktiver i alt

Aktiver, der forventes omsat til penge inden for et år.

2.092 1.210 1.252 3.863 2.766
Aktiver i alt

Balancesummen - virksomhedens samlede aktiver.

2.220 1.260 1.328 3.956 2.806

Balance - passiver

Balance - passiver 2025 2024 2023 2022 2020/21
Virksomhedskapital

Den registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS).

40 40 40 40 40
Overført resultat

Tidligere års opsparede over- eller underskud.

-925 -1.351 -1.506 209 -
Egenkapital i alt

Ejernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser.

-885 -1.311 -1.466 649 576
Hensatte forpligtelser

Sandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier.

- - 0 25 2
Gæld til banker (kortfristet)

Kassekredit og anden kortfristet bankgæld.

599 483 395 - -
Leverandørgæld

Skyldige beløb til leverandører.

878 706 909 1.302 1.413
Kortfristet gæld i alt

Gæld, der forfalder inden for et år.

3.105 2.571 2.794 3.282 2.228
Gældsforpligtelser i alt

Den samlede gæld - lang- og kortfristet under ét.

3.105 2.571 2.794 3.282 2.228

Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.

Årsrapport 2025 01.01.2025 - 31.12.2025
Hent rapport
Årsrapport 2024 01.01.2024 - 31.12.2024
Hent rapport
Årsrapport 2023 01.01.2023 - 31.12.2023
Hent rapport
Årsrapport 2022 01.01.2022 - 31.12.2022
Hent rapport
Årsrapport 2020/21 09.11.2020 - 31.12.2021
Hent rapport

Roller og ejere

Legale ejere

Henrik Sandberg Holding ApS Ejerandel 66,67 %
KIM KNUDSEN HOLDING ApS Ejerandel 20 %

Direktion

Henrik Sandberg Møller Direktør · siden 18.01.2023

Stiftere

KIM KNUDSEN HOLDING ApS Stiftere · siden 09.11.2020

Revision

Gældende roller og legale ejere fra CVR's offentlige ejerregister. Oplysninger om reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige og vises ikke.

Ejerdiagram

Ejerdiagram med legale ejere Se hele ejerkæden visualiseret i op til 3 niveauer - helt gratis. Opret blot en bruger. Opret gratis bruger

Erhvervshistorik

19.11.2025 Adresse ændret til Fabersvej 94, 7500 Holstebro
01.01.2025 Branche ændret til Maleraktiviteter (433410)
09.11.2020 Registreret under navnet "Malerfirmaet Struer ApS"
09.11.2020 Adresse registreret: Damgårdsvej 10, 7600 Struer
09.11.2020 Branche registreret: Malerforretninger (433410)
09.11.2020 Virksomheden startet

Produktionsenheder

Malerfirmaet Struer ApS Reklamebeskyttet

P-nr. 1026470052 · Fabersvej 94, 7500 Holstebro

Find lignende virksomheder

Kommune
HOLSTEBRO
Virksomhedsform
Anpartsselskab

Lignende virksomheder i nærheden

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 13. oktober 2026 21:50 · Hvorfor vises mine oplysninger?