Balsams ApS
CVR 41928808 · Anpartsselskab
Stamdata
- Adresse
- Frichsvej 36, 8600 Silkeborg
- Branche
- Skønhedspleje og anden skønhedsbehandling (962200)
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Startdato
- 29/11 - 2020
- Ophørsdato
- 18/9 - 2025
- Ansatte
- 1
- Kontakt
- Vises ikke - virksomheden er registreret på en privatadresse.
Regnskaber
Vejledende indikatorer for 2024, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.
| Nøgletal | 2024 | 2023 | 2022 | 2020/21 |
|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 408 | 331 | 503 | 252 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | -120 | -133 | -36 | -54 |
| Resultat før skat | -131 | -140 | -40 | -59 |
| Årets resultat | -102 | -109 | -31 | -50 |
| Egenkapital | -253 | -151 | -42 | -10 |
| Balancesum | 117 | 178 | 111 | 93 |
| Omsætningsaktiver | 80 | 133 | 57 | 74 |
| Kortfristet gæld | 370 | 320 | 144 | 104 |
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 |
Se fuldt resultatregnskab og balance
Resultatopgørelse
| Resultatopgørelse | 2024 | 2023 | 2022 | 2020/21 |
|---|---|---|---|---|
BruttofortjenesteIndtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter. |
408 | 331 | 503 | 252 |
PersonaleomkostningerLøn, pension og andre udgifter til medarbejdere. |
519 | 456 | 534 | 306 |
Af- og nedskrivningerÅrets værdiforringelse af bygninger, maskiner, inventar og immaterielle aktiver. |
8 | 8 | 6 | - |
Resultat af primær drift (EBIT)Driftsresultatet før renter og skat - viser hvor godt selve driften tjener penge. |
-120 | -133 | -36 | -54 |
Finansielle indtægterRenteindtægter og andre finansielle indtægter. |
0 | 0 | - | - |
Finansielle omkostningerRenteudgifter og andre finansielle omkostninger. |
11 | 7 | 4 | 5 |
Resultat før skatDet samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra. |
-131 | -140 | -40 | -59 |
Skat af årets resultatÅrets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat. |
-29 | -31 | - | - |
Årets resultatBundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden. |
-102 | -109 | -31 | -50 |
Balance - aktiver
| Balance - aktiver | 2024 | 2023 | 2022 | 2020/21 |
|---|---|---|---|---|
Materielle anlægsaktiverFx grunde, bygninger, maskiner og inventar. |
18 | 26 | 34 | - |
Finansielle anlægsaktiverKapitalandele i andre selskaber og langfristede tilgodehavender. |
20 | 20 | 20 | 20 |
Anlægsaktiver i altAktiver, der er bestemt til vedvarende brug i virksomheden. |
38 | 46 | 54 | 20 |
TilgodehavenderPenge, som kunder og andre skylder virksomheden. |
29 | 48 | 31 | 37 |
Likvide beholdningerKontanter og bankindeståender. |
51 | 85 | 26 | 37 |
Omsætningsaktiver i altAktiver, der forventes omsat til penge inden for et år. |
80 | 133 | 57 | 74 |
Aktiver i altBalancesummen - virksomhedens samlede aktiver. |
117 | 178 | 111 | 93 |
Balance - passiver
| Balance - passiver | 2024 | 2023 | 2022 | 2020/21 |
|---|---|---|---|---|
VirksomhedskapitalDen registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS). |
40 | 40 | 40 | 40 |
Overført resultatTidligere års opsparede over- eller underskud. |
-293 | -191 | -82 | -50 |
Egenkapital i altEjernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser. |
-253 | -151 | -42 | -10 |
Hensatte forpligtelserSandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier. |
0 | 9 | 8 | - |
LeverandørgældSkyldige beløb til leverandører. |
10 | 10 | 10 | 10 |
Kortfristet gæld i altGæld, der forfalder inden for et år. |
370 | 320 | 144 | 104 |
Gældsforpligtelser i altDen samlede gæld - lang- og kortfristet under ét. |
370 | 320 | 144 | 104 |
Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.
Erhvervshistorik
Find lignende virksomheder
- Kommune
- SILKEBORG
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
Lignende virksomheder i nærheden
Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 17. oktober 2026 01:55 · Hvorfor vises mine oplysninger?