RAUS ApS

Aktiv

CVR 44812126 · Anpartsselskab

Stamdata

Adresse
Artvej 1, 7100 Vejle
Branche
Engroshandel med beklædning (464210)
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Startdato
30/4 - 2024

Regnskaber

Likviditetsgrad God 355,4 % 2024/25: God 390,2 %
Soliditetsgrad God 71,9 % 2024/25: God 74,1 %

Vejledende indikatorer for 2025/26, beregnet af tjekvirksomhed.dk ud fra årsrapporternes tal.

Bruttofortjeneste (1.000 kr.)
2024/25: 829 t.kr.2024/252025/26: 3.631 t.kr.2025/26
Årets resultat (1.000 kr.)
2024/25: 640 t.kr.2024/252025/26: 2.873 t.kr.2025/26
Beløb i 1.000 kr. (Ansatte: antal)
Nøgletal 2025/26 2024/25
Bruttofortjeneste 3.631 829
Resultat før skat 3.684 835
Årets resultat 2.873 640
Egenkapital 3.913 1.640
Balancesum 5.446 2.214
Omsætningsaktiver 5.446 2.214
Kortfristet gæld 1.532 567
Ansatte 1 -
Se fuldt resultatregnskab og balance

Resultatopgørelse

Resultatopgørelse 2025/26 2024/25
Bruttofortjeneste

Indtjeningen efter vareforbrug og eksterne omkostninger - før løn, afskrivninger og renter.

3.631 829
Finansielle indtægter

Renteindtægter og andre finansielle indtægter.

55 8
Finansielle omkostninger

Renteudgifter og andre finansielle omkostninger.

2 -
Resultat før skat

Det samlede resultat, inden selskabsskatten trækkes fra.

3.684 835
Skat af årets resultat

Årets selskabsskat, inkl. regulering af udskudt skat.

811 195
Årets resultat

Bundlinjen - det beløb der er tilbage til udbytte eller opsparing i virksomheden.

2.873 640

Balance - aktiver

Balance - aktiver 2025/26 2024/25
Varebeholdninger

Varelager - råvarer, varer under fremstilling og færdigvarer.

37 5
Tilgodehavender

Penge, som kunder og andre skylder virksomheden.

1.201 308
Likvide beholdninger

Kontanter og bankindeståender.

4.208 1.902
Omsætningsaktiver i alt

Aktiver, der forventes omsat til penge inden for et år.

5.446 2.214
Aktiver i alt

Balancesummen - virksomhedens samlede aktiver.

5.446 2.214

Balance - passiver

Balance - passiver 2025/26 2024/25
Virksomhedskapital

Den registrerede selskabskapital (fx anpartskapitalen i et ApS).

60 60
Overført resultat

Tidligere års opsparede over- eller underskud.

1.003 980
Egenkapital i alt

Ejernes andel af virksomheden - aktiver minus alle forpligtelser.

3.913 1.640
Hensatte forpligtelser

Sandsynlige fremtidige forpligtelser, fx udskudt skat og garantier.

0 6
Leverandørgæld

Skyldige beløb til leverandører.

375 86
Kortfristet gæld i alt

Gæld, der forfalder inden for et år.

1.532 567
Gældsforpligtelser i alt

Den samlede gæld - lang- og kortfristet under ét.

1.532 567

Beløb i 1.000 kr. som indberettet i årsrapporterne - kun poster med tal vises. Klik på en post for en kort forklaring.

Årsrapport 2025/26 01.07.2025 - 30.06.2026
Hent rapport
Årsrapport 2024/25 30.04.2024 - 30.06.2025
Hent rapport

Roller og ejere

Legale ejere

Moss Holding ApS Ejerandel 33,33 %
Macer Holding AS Ejerandel 33,33 %
ORM HOLDING AS Ejerandel 33,33 %

Direktion

Peter Dahl Direktør · siden 30.04.2024

Stiftere

Moss Holding ApS Stiftere · siden 30.04.2024
Macer Holding AS Stiftere · siden 30.04.2024
ORM HOLDING AS Stiftere · siden 30.04.2024

Gældende roller og legale ejere fra CVR's offentlige ejerregister. Oplysninger om reelle ejere er ikke offentligt tilgængelige og vises ikke.

Ejerdiagram

Ejerdiagram med legale ejere Se hele ejerkæden visualiseret i op til 3 niveauer - helt gratis. Opret blot en bruger. Opret gratis bruger

Erhvervshistorik

01.01.2025 Branche ændret til Engroshandel med beklædning (464210)
30.04.2024 Registreret under navnet "RAUS ApS"
30.04.2024 Adresse registreret: Artvej 1, 7100 Vejle
30.04.2024 Branche registreret: Engroshandel med beklædning (464210)
30.04.2024 Virksomheden startet

Produktionsenheder

RAUS ApS

P-nr. 1030332063 · Artvej 1, 7100 Vejle

Find lignende virksomheder

Kommune
VEJLE
Virksomhedsform
Anpartsselskab

Lignende virksomheder

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) · Hentet 2. november 2026 08:33 · Hvorfor vises mine oplysninger?